„V této lokalitě doporučujeme zvláště vnímavým jedincům, alergikům, osobám se sníženou imunitou nebo těhotným ženám a dětem koupání zcela vynechat. Ostatním pak po koupání převléknout plavky a podle možností se osprchovat čistou vodou,“ radí František Kotrba z Krajské hygienické stanice.
Sinice mohou lidem způsobit podráždění pokožky a sliznic, při náhodném požití také průjem či bolest hlavy. Toxické látky obsažené v sinicích mohou poškozovat játra, jiné zase nervový systém a u některých byl dokonce prokázán podíl na vzniku rakoviny.


Co je ale hlavní příčinou přemnožení sinic, nebo jak se také říká „vodního květu“.


„Je to především nadměrné množství živin, zejména fosforu, bohužel toho je v našich vodách hodně,“ vysvětlil Petr Znachor z Hydrobiologického ústavu Akademie věd ČR v Českých Budějovicích, který se studiem sinic a řas zabývá. Fosfor se do rybníků a nádrží dostává z nedostatečně vyčištěných odpadních vod. Sinicím také vyhovuje slunné a teplé počasí, které je spojené se stabilními podmínkami ve vodním sloupci v nádrži.


„Vodní květ není statická věc a někdy se aktuální situace hodně rychle mění, například vlivem větru,“ upozornil Znachor, že jeden den voda může být relativně čistá, a druhý den už plná těchto bakterií. Zároveň poukázal i na to, že neexistuje žádné dobré a rychlé řešení, jak vodní květ odstranit. Jihočeští biologové v současné době zkoumají, jak podpořit přirozené nepřátele a konkurenty sinic, kteří by rozvoj vodního květu omezili.