Obyvatele okolních obcí děsí hlavně blížící se prázdniny. „Odpad je nezabezpečený a volně přístupný,“ upozorňuje Lenka Kalová z Adamova. „Budou prázdniny. Děti z Adamova, Rudolfova, Vráta, Hůr i Českých Budějovicbudou jezdit po okolí na výlety,“ dodává Kalová a připojuje svou poslední zkušenost s obrovským úložištěm odpadu.

Nebezpečné hry

„Neviděli jsme žádnou ceduli s upozorněním na zákaz vstupu. Zato jsme viděli několik dvanáctiletých dětí, které lezly na balících s odpadem. Řekli jsme jim, že to nní vhodné místo na hraní a ony odešly, mohou ale přijít jiné děti,“ varuje před nebezpečím obyvatelka Adamova. Připomíná, že v parném dnu byl několik set metrů od skladovaného odpadu cítit zápach chemikálií.

Problém bývalé provozovny v Hůrách, která měla původně sloužit recyklaci odpadu, se táhne už od roku 2006. Tehdy na ni zaměřila pozornost Česká inspekce životního prostředí. Společnosti bylo zakázáno dovážet z Německa a z Rakouska odpad z textilu a balíky, které se nacházely mimo pozemky firmy, měla přemístit do oploceného areálu. Jenže na ultimátum inspekce společnost nereagovala. V březnu 2007 její prokurista navíc oznámil, že Profiakont vstupuje do konkurzu.

Od té doby se firma připomněla jen požárem ve Vrátě na počátku letošního dubna, kde hořela nelegální skládka odpadu , který také dovezla.

V Hůrách se dlouhé měsíce ohledně nebezpečných odpadů neděje nic a místní mají pocit, že je některé úřady hodily přes palubu. „Snažili jsme se s tím něco dělat, ale kraj a Česká inspekce životního prostředí to házeli jeden na druhého,“ uvedla starostka Hůr Magdalena Kubínová Šebelková.

„O svém provozu v Hůrách dokonce firma prohlašovala, že recykluje PVC. Víme však, že PVC je v podstatě nerecyklovatelný plast, takže by si státní orgány měly lépe prověřovat, kde odpady opravdu končí,“ řekl k případu člen ekologického sdružení Arnika Jinřich Petrlík.

Místo slíbené recyklace, které se měla věnovat krajem povolená provozovna, tak zatím drtivá většina dovezeného odpadu stále dlí na pozemcích u Hůr.

Peníze na likvidaci odpadu scházejí

Co se bude dít s odpadem, který znepokojuje obyvatele mnoha obcí v okolí Hůr a který zůstal po zkrachovalé firmě?

„Chceme svolat majitele okolních pozemků a založit iniciativu, protože se domnívám, že iniciativa zmůže více než obec. Členem iniciativy bude i obec. Rozhodně nenecháme kauzu Profiakont usnout,“ vyjádřila se včera starostka Hůr Magdalena Kubínová Šebelková.

Opuštěný areál je otevřený a navíc se vyvalil plot a odpadky se sesunuly na další pozemky. Správce konkurzní podstaty prodal podle starostky všechno cenné, veškeré železo je odřezané. Co se dalo ukrást, tam taky dávno není. Odhad na likvidaci shromážděného odpadu je 15 milionů korun. „Obec se čtyřmilionovým rozpočtem na to skutečně nemá,“ řekla starostka, podle ní by měli likvidaci problému zajistit jiní. „Firma to tam navážela s tichým sledováním krajského úřadu a České inspekce životního prostředí,“ upozornila Kubínová Šebelková.

Bez odpovědi

„Oslovili jsme různé instituce, ale Česká inspekce životního prostředí nám sdělila, že s tím de facto nemá nic společného, ministr životního prostředí Bursík se nenamáhal ani odpovědět. Kraj s tím také nechce mít nic společného, přestože v roce 2006 sliboval pomoc s vyřešením této, dnes již kritické situace,“ vyjmenovala některé kroky obce starostka. Dokonce cituje zjištění ČIŽP z ledna 2007, že v Hůrách porušen zákon o odpadech nebyl a odpad v okolí provozovny na pozemcích v Hůrách je podle tehdejšího vyjádření ČIŽP spíše problém majetkoprávní, tedy mezi firmou a obcí Hůry, a nevztahuje se na něj zákon o odpadech, který inspekce šetří.

Inspekce však první pokutu uložila už v roce 2005 a její poslední opatření vůči firmě musí počkat na výsledek konkurzu. Současný stav skládky ale nedává spát obyvatelům okolních obcí. „Žádám všechny, kdo mohou podniknout něco pro to, aby se vyplnily staré sliby a skládka byla odstraněna, aby udělali, co je třeba,“ vyjádřila se Lenka Kalová z Adamova.

„Máme strach, že to chytne. Opravdu nemáme peníze na to, abychom areál oplotili nebo hlídali, navíc když pozemky, na kterých je odpad umístěn, patří státu,“ řekla starostka Hůr a zkritizovala i skutečnost, že firma dostala od ČIŽP pokutu pět milionů korun až v době, kdy na ni byla uvalena exekuce, což poškodilo další firmy, u kterých má firma Profiakont dluh.

Místní obviňují například kraj a odsuzují, že vůbec provozovnu povolil. „V době vydání povolení se jednalo o prospěšné zařízení určené ke sběru a výkupu dále využitelných odpadů. Firma tou dobou v konkurzu nebyla a ani neměla jediný špatný záznam v obchodním rejstříku,“ uvedla však Hana Pacáková, vedoucí oddělení odpadového hospodářství krajského úřadu. Podle Pacákové firma splnila legislativní náležitosti a souhlas jí byl proto vydán, později kraj souhlas firmě odejmul na základě porušení provozního řádu. Docílil úklidu okolo provozovny, ale peníze na likvidaci odpadů nemá kde vzít. Navíc se Pacáková obává, že by se takové řešení stalo precedentem pro další „podnikavce“.

Přitom ale i Pacáková přiznává, že jediným řešením situace je sehnat někde peníze na likvidaci odpadu.