ČESKÉ BUDĚJOVICE -Rok od roku se zvyšují náklady na likvidaci černých skládek. Jen v loňském roce za jejich odstranění zaplatilo město více než milion korun. Původní rozpočet přitom počítal s částkou osm set dvacet pět tisíc korun. Město proto nyní ve spolupráci s městskou policií chystá zvýšenou frekvenci kontrol proti viníkům, kteří neodkládají nepotřebný materiál do sběrných dvorů, což navíc mohou učinit bezplatně.
„Zatím se nám nedaří vypátrat konkrétní pachatele, a to by se mělo změnit. V případě jejich dopadení a prokázání přestupku, jim hrozí sankce až do padesáti tisíc korun,“ uvedl včera vedoucí oddělení odpadového hospodářství českobudějovického magistrátu Aleš Mikšátko.
Nejčastějšími lokalitami výskytu černých skládek jsou aglomerace velkých sídlišť, ale i relativně málo frekventovaná zákoutí, jako například garáže v ulicích Nádražní, Suchomelská a Okružní. Vůbec nejhorší je situace na sídlišti Máj, konkrétně v ulicích V. Volfa, M. Chlajna a J. Bendy.
„Tady likvidujeme černé skládky v podobě rozbitého nábytku, nefunkčních ledniček, televizí a různého harampádí, které lidé odkládají hlavně vedle kontejneřišť, pravidelně dvakrát týdně,“ popsal situaci náměstek primátora František Jelen.
Kromě stabilních sběrných dvorů, které jsou trvale v Dolní ulici a na Švábově Hrádku, připravilo město ve spolupráci s českobudějovickou firmou A.S.A., která se zabývá svozem odpadu, také několik mobilních. Ty budou přistaveny 8. září v Nových Hodějovicích, 22. září v Novém Vrátu, Haklových Dvorech a na Zavadilce, 29. září v Suchém Vrbném a 13. října v Třebotovicích a Kališti.
Problémy se skládkami řeší i mimo krajské město. Například kdosi v Kamenném Újezdu se zbavuje větví tak, že je odloží před hřbitovem. „Rozhodli jsme, že hromadu klestí necháme odstranit a poté se souhlasem majitele ohradíme soukromý pozemek tak, aby se zamezilo nepovolenému ukládání klestí,“ nastínil starosta František Ondřich.
