Za dobu tří týdnů, kdy je huť otevřená, už ji navštívily stovky turistů a také několik sklářů ze zahraničí, kteří se sem přijeli přiučit řemeslu od zkušeného českého skláře Zdeňka Kunce. Pod jeho vedením si mohou práci se sklem vyzkoušet i návštěvníci.


„Vyfouknou si kuličku a kdo má větší odvahu, si může zkusit z pece nabrat v píšťale trochu skla, oválet v barvě, spálit, a pak z toho má takový barevný kamínek,“ popsal zakladatel a majitel sklárny Jaroslav Effmert. „Je zajímavé i jenom vyzkoušet, co to obnáší k peci se s píšťalou vůbec přiblížit a nabrat žhavou hmotu. Je to neskutečný žár,“ dodal.


Pec má tavicí teplotu 1 350 °C a pracovní teplota je jen o 200 stupňů nižší. „Před pecí je asi tisíc stupňů, ale tam je člověk jen chvilinku,“ upozornil Effmert.

Huť taví střepy ze škodovek

Sklárnička pod Hosínem funguje víceméně jako recyklátor. Umělecké skleněné kousky vznikají ze střepů automobilových reflektorů. „Používáme barnaté optické sklo z reflektorů škodovky z Mladé Boleslavi, je tvárné, drží teplotu a pěkně se taví,“ řekl Effmert s tím, že denně spotřebují asi 70 kilogramů střepů.


Z těch tu denně rukama mladého skláře vznikají i stovky výrobků, mezi nimiž jsou turisty nejoblíbenější barevní ptáčkové. Čtyřiadvacetiletý Zdeněk Kunc, který se tomuto řemeslu věnuje už od svých patnácti let, tu vytváří pomocí nejrůznějších sklářských technik kromě exhibičního skla také umělecká dílka pro své výstavy.


„Snažím se dělat všechny techniky, foukání do forem, foukání z ruky ve stoje, foukání na lavici, kdy při práci sedíte, je toho moc a techniky jsou velmi rozdílné,“ řekl Kunc, který má za sebou už šest větších výstav, tu poslední právě nyní na zámku v Jičíně.


Jeho oblíbenou technikou je modelování. „Začalo mě bavit dělat reálné věci, postavičky, draky, hlavy. Chci se co nejvíc přiblížit realitě,“ dodal. Příležitost pracovat v malé sklárně v jižních Čechách ho nadchla, protože tu najde tvůrčí volnost. Se skláři, se kterými se setkal na pracovních stážích v zahraničí, tu podnikají i několikadenní worskhopy.


„Turisté, kteří přijedou, pak uvidí pokaždé něco jiného, a mohou si koupit třeba francouzskou, holandskou nebo italskou vázu,“ podotkl Effmert, kterého k nápadu postavit skelnou huť dovedla v podstatě náhoda.


„Na táboře v Novohradských horách jsme na louce obnažili kopec a našli bývalou sklárnu,“ prozradil vyučený elektrikář, jehož to ke sklu vždycky táhlo. Malý soukromý archeologický výzkum jej pak zaujal natolik, že si pořídil vlastní sklárnu. Ta je v provozu denně od 9 do 16 hodin.