Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sklizeň se potýká s velkými ztrátami

Českobudějovicko - Na polích zůstávají nedosečená místa, protože kombajny se boří do půdy.

18.8.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Polehlé plochy obilí, pole s hlubokými rýhami po kombajnech a nedosečené lány. To je obrázek letošní sklizně na Českobudějovicku. Viník je znám. Trvalé přeháňky a bouřky působí zemědělcům velké ztráty.

Nemohli do polí

„Před víkendem nám chybělo zhruba čtyřicet procent porostů,“ uvedl k rozsahu sklizených ploch Zdeněk Houška, předseda Zemědělského družstva Skalka Lipí.

Zemědělci ze Skalky nemohli pořádně vjet do ozimé pšenice, jarních ječmenů nebo hrachu. Vše zůstávalo na polích, ačkoliv agrotechnické lhůty utíkaly jedna za druhou. „Celý týden jsme stáli. Nesklidili jsme ani hektar. Až o víkendu jsme mohli do polí,“ konstatoval Houška.

Kombajny se ale přes několik hezkých dnů stále s podmáčeným terénem potýkají. Prokluzují, hůře manévrují, a pokud se vydají do porostů, firma počítá neúměrné ztráty na obilí. Sláma se ani nedává do balíků, ale hned se drtí a zůstává na místě, protože neustále couvající a popojíždějící kombajny musí často jet i přes slámu, kterou by pak ani nemělo cenu sklízet.

„Celkové výnosy jsou zhruba deset procent pod průměrem,“ řekl Houška, ale zdůraznil, že je otázkou, co se ještě podaří sklidit.

Suší

S obtížemi se potýkají i v Dubném. Ve sklizni obilovin zde sice pokračovali i v deštivých dnech, ale jen za tu cenu, že pšenici dosoušeli. „Vlhkost byla i přes devatenáct procent,“ řekl předseda představenstva Zemědělské společnosti Dubné Jiří Návara. Aby se nemuselo dosoušet, mělo by mít obilí vlhkost nejvýš 13 nebo 14 procent.

I v Dubném si stěžují na mokrou půdu, kvůli které se nedá vjet do polí. „Části porostu zůstávají nedosečené,“ zmínil Návara a dodal, že se jedná i o pozemky o velikosti od tří do deseti hektarů.

Velkou otázkou také bude kvalita sklizeného obilí. Potravinářské pšenici ubývají pomyslné body a dostává se pak jen do kategorie krmného obilí. To znamená i finanční ztrátu.

Kvůli poklesu stavů hospodářských zvířat v posledních letech – hlavně prasat, také není u krmného obilí takový odbyt, jako byl dříve.

Zemědělcům navíc ve zhoršených podmínkách rostou i náklady. „Máme poloviční výkon ke spotřebě nafty,“ poukázal Houška na další nepříjemný dopad špatného počasí. Častěji než v jiných letech se tento rok zemědělci obracejí i na pojišťovny. Řadu podniků trápí nejen deště, ale i záplavy nebo kroupy. Krupobití postihlo například Radošovice nebo Dubné. Pole u Břehova nebo Pištína zase zasáhly nedávno záplavy vzniklé z přívalových dešťů.

Živly

Jen za červenec nahlásili Čes¨ké pojišťovně zemědělci v České republice více než 500 případů pojistných událostí, které způsobilo extrémní počasí s předpokládanou výší plnění přes 200 milionů korun.

„Naši likvidátoři museli prohlédnout dvacet pět tisíc hektarů půdy,“ uvedl ředitel zemědělského pojištění České pojišťovny Jiří Havelka na adresu řádění přírodních živlů, které zasáhlo Českou republiku v červenci.

Autor: Edwin Otta

18.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pořádková jednotka jihočeské policie cvičila ve čtvrtek v noci pátrací akci. Policisté si zkoušeli využití nové technologie p-Track.
27

Policisté pátrali cvičně po ztraceném houbaři pomocí nové technologie

Ilustrační foto.

Odvolit je možné i v posteli

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Ledenice – Nová cisterna udělala radost ledenickým dobrovolným hasičům. Ti jsou nejstarším fungujícím spolkem obce a jedním z nejstarších vesnických hasičských sborů v republice.

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Prachaticko - Nelegální úpravy a prodej hromadně účinných zbraní odhalili kriminalisté z českobudějovické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. Následoval zásah na několika místech na Prachaticku, a také obvinění šesti lidí z nedovoleného ozbrojování.

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení