S obavami sledují pole například v ZOD Blata v Sedlci. „Obilí moří sucho. Ozimý ječmen budeme sklízet o týden, možná o čtrnáct dnů dříve,“ uvedl agronom Jaroslav Kümmel. Výnosy budou podle agronoma určitě výrazně poznamenané suchem. Jaký vliv budou mít poslední deště, se ukáže, až se „vjede“ do polí.
Také pšenice v Sedleci letos nebude mít nijak zvláštní rok. „Žádnou extrovní úrodu mít nebudeme. Sice ne nejhorší, ale bude spíše nižší,“ dodal Kümmel.
„Bylo velké sucho. V jižních Čechách to není tak dramatické jako na některých jiných místech v republice. Ale i tady jsou špatná místa a místa normální,“ zdůraznil lokální odlišnost podmínek soukromý zemědělec z Vltavotýnska Jiří Netík. Obilí neodnožilo a proti minulému roku bude podle Netíka nižší úroda. Poslední deště by však měly prospět kvalitě.


„Je dobře, že ty kapičky padají. Zrno se dotahuje , má se z čeho nalít. Objemy budou relativně menší, ale měly by být v dobré kvalitě,“ vyjádřil se zemědělec.


Nízké výnosy, v nejpostiženějších místech až o třetinu, se očekávají u řepky. Největší díl viny nenesou suché a horké jarní měsíce, ale už komplikace v zimních měsících. „Výnosy mohou být o tunu z hektaru nižší, a to už je znát,“ komentoval očekávané výsledky u jedné z důležitých plodin Netík.
Letošní jarní měsíce postihly nepříznivě například i luční porosty sečené na krmivo.