Podzim je v plném proudu a ze stromů začíná padat listí, jablka a v poslední době i zahrádkáři.

Lékaři ošetřují stále více úrazů, které si lidé způsobují právě při česání jablek a práci na zahrádce vůbec. A nezřídka jde o velice vážná poranění.

„Zhruba během dvanácti hodin jsme měli šest vzletů. Z toho tři byly ke klientům, kteří se zřítili ze stromu při česání ovoce a jeden ze žebříku respektive ze střechy. Všichni utrpěli středně těžká poranění a budou se jistě léčit dva až čtyři týdny a možná i déle,“ podotkl k nedělní službě letecké záchranné služby ředitel jihočeské Zdravotnické záchranné služby Marek Slabý.

Příčinu, proč v poslední době podobných úrazů přibývá, vidí v neopatrnosti. „Spadli jen proto, že lezli na mokrý žebřík, mokrý strom a pokud možno až pro poslední jablíčko či oříšek až do koruny a ještě měli na nohách pantofle, sandálky, polobotky a jinou ´vhodnou´ obuv,“ podotýká Slabý ironickým hlasem.

Ale podzimní poranění nepřinášejí jenom pády z výšky.

„Například v neděli jsme tu měli ošklivý úraz, který si pacient způsobil při řezání palivového dříví na cirkulárce,“ uzavřel včera ředitel záchranky.

I když samotní kutilové vědí o nástrahách, příliš opatrní nejsou. „Máme souseda, ten ze stromu spadl už asi třikrát. A pořád tam leze, je nepoučitelný,“ podotýká Jan Bes z Českých Budějovic.

Se slovy ředitele Slabého naplno souhlasí i jeho kolega z českobudějovické nemocnice.

Výšky hodně bolí

„U nás máme šest těžce zraněných za poslední víkend. Se zahrádkáři je to tak skoro stejné jako s motorkáři,“ zdůraznil primář oddělení úrazové chirurgie Pavel Kopačka. „Tato zranění se týkají všech ročníků, ze stromů padají jak staří, tak i mladí. Zrovna včera nám sem přivedli muže, který lezl na ořech a pak spadl. Ořechy se mají nechat popadat na zem a pak sebrat, ne lézt vysoko na stromy,“ upozornil včera Kopačka na aktuální případ.

A podle primáře jde často o dost vážné úrazy.

„Jakmile spadnete z výšky jeden a půl až dva metry, tak už se většinou jedná o těžká zranění,“naznačil Kopačka s tím, že při pádech z výšek je nejohroženější páteř, paty a v neposlední řadě i hlava.

Pozor na žebříky

Zahrádkářskému svazu v Rudolfově se vážné úrazy zatím naštěstí vyhýbají.

„Zatím se u nás nic takového, o čem bych věděl, nestalo,“ říká předseda rudolfovských zahrádkářů Jiří Merle. „Lidé by si měli hlavně dát pozor na to, jaké mají doma žebříky. Zejména u těch starých dřevěných, tam praskne příčka ani nevíte,“ radí Merle ostatním, jak si dávat na zahrádkách pozor.

„Je tomu asi čtyři roky zpátky, co se pod sousedem prolomila větev. Těžko se navenek pozná, jak je dřevo staré a uvnitř i ztrouchnivělé,“ shrnul.

A lékaři také upozorňují, že velice důležité jsou při práci na zahradě ochranné pomůcky. Sem patří brýle, rukavice a podobně.