Václav Meškan, ředitel Základní a Mateřské školy v Dubném, uvedl, že práce na stavbě jdou podle harmonogramu. „Že bychom to nestihli u nás nehrozí,“ dodal s tím, že v novém pavilonu bude mít své zázemí 1. stupeň. „Vznikne tu celkem šest tříd, z toho tři budou pro prvňáky, nové šatny a také dílny,“ poukazoval na přínos přístavby. Přijmout sem totiž díky tomu mohou více prvňáčků. Pro ty tu doposud otevírali vždy dvě třídy. „Díky vyšší kapacitě si můžeme dovolit mít i menší třídy po 18, 19, 20 prvňáčcích, ale uvidíme podle toho, kolik dětí přijde k zápisu,“ řekl více. Ten se tu koná 13. a 14. dubna.

Jediným mráčkem v této investici jsou finance. Obec na přístavbu nedostala úvěr, musela si tak vzít zhruba 50milionový úvěr, jenž bude splácet v příštích letech.

Zhruba 1100 prvňáčků přivítají už ve čtvrtek a pátek u zápisů v českobudějovických základních školách. Jejich rodiče je letos poprvé mohli do některé z 16 městských škol přihlásit také elektronicky. „Jsem přesvědčen, že jsme schopni přijmout každého,“ řekl Petr Podhola k nadcházejícímu řízení. Dodal, že ne všichni se ale musí kvůli kapacitě dostat do té školy, kterou si vyberou. Rozhodujícím kritériem je trvalé bydliště dítěte či sourozenec ve škole.V Českých Budějovicích se budou zápisy konat například na Základní škole Nová. Podle ředitele Vítězslava Ilka zde vloni otevřeli dvě první třídy a letos očekávají, že budou zase dvě. „V současné době máme 25 rezervací,“ uvedl v úterý po poledni Vítězslav Ilko s tím, že samotný zápis bude ve čtvrtek 5. dubna od 14 do 18 hodin, v pátek od 14 do 17 hodin. Počet rezervací přes internet ale neukazuje všechny rodiče a budoucí prvňáčky, kteří k zápisu přijdou.

„Přijdou i ti, kteří si vyplní přihlášku a neudělají rezervaci,“ doplnil Vítězslav Ilko a připojil, že část rodičů přijde také s dětmi rovnou k zápisu. Vloni měli v Nové ulici do prvních tříd necelých 50 prvňáčků.

Současný způsob zápisu podle ředitele školy zjednodušuje administrativu. „Je to určitě zjednodušení. Učitelé nemusí všechno zapisovat,“ uvedl Vítězslav Ilko.