Státní dotace na zateplení využijí například v Českých Budějovicích. Z operačního programu životního prostředí, který vyhlásilo ministerstvo životního prostředí, získá město přes 50 milionů korun. Uplatní je však až v příštím roce.

Město už zná rozhodnutí ministerstva, podle kterého dostane příspěvek na tři školy. „Podali jsme zatím čtyři konkrétní projekty, jejichž prostřednictvím jsme se ucházeli o finanční prostředky na zateplení objektů některých základních škol,“ uvedl primátor Juraj Thoma. Pozornost soustředilo město podle primátora především na aktuální stav budov.

Thoma dále upřesnil, že o dotaci město, coby zřizovatel, žádalo pro základní školy Grünwaldova, Bezdrevská, L. Kuby a Kubatova. S výjimkou školy L. Kuby zařízení uspěla.

Do práce se však kvůli administrativním lhůtám pustí stavbaři až příští rok.

Jak informoval ředitel ZŠ Bezdrevská Pravoslav Němeček, zahájí zde práce v květnu až červnu a první přijde na řadu zateplení tělocvičny. Pak bude následovat školní jídelna a další prostory.

Základní škola Bezdrevská získá dotaci 11,8 milionu, Kubatova 20,4 milionu a Grünwaldova 20,8 milionu korun. „Podpora projektů plně pokryla požadované náklady,“ zdůraznil náměstek primátora Rudolf Vodička.

„Je to jednoznačný úspěch, na který bychom pochopitelně rádi navázali. Proto máme připraveno několik dalších projektů určených k obnově školních budov,“ dodal Vodička.

S pomocí mohou počítat i další školy a školky v regionu. Část peněz potřebná na plánované rekonstrukce a modernizace jim přiteče z evropské pokladny prostřednictvím Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Jihozápad.

Několikamilionové injekce pomohou zmodernizovat základní i mateřskou školu na Borku, díky penězům ze stejného zdroje se uskuteční rekonstrukce a modernizace školky v Boršově či ve Slavči. Jednu z nejvyšších sum mezi školami zařazenými do projektu ziská na zkvalitnění vzdělávání také Střední odborná škola veterinární, mechanizační a zemědělská a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky v Českých Budějovicích.