Hned na třech frontách se v sobotu prezentuje Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. Její žáci prokazují své znalosti a dovednosti na Gastrofestu a Tourfestu na výstavišti, podílejí se na turistickém veletrhu Kompas v DK Metropol a v neposlední řadě jsou pořádně vidět i v somotné škole.

Ta v sobotu v rámci oslav stoletého výročí položení základního kamene školní budovy pořádá den otevřených dveří. Sobota ve škole má tím pádem patřičně slavnostní atmosféru. Na jejím vytvoření se podíleli jak zaměstnanci tak samotní studenti a výsledek stojí za to.

Část vystavenných artefaktů připomíná historii školy, k vidění je řada zajímavých snímků jak ze samého počátku existence objektu tak z náročné rekonstrukce po povodních v roce 2002 či restaurátorských zásahů na mozaice Merkura, kterou se honosí štít školy. Dokonce i někteří žáci, kteří se zhostili úkolu vítat hosty, obléknou dobové kostýmy.

Připomenou tak počátky existence někdejší České obchodní školy. Exkurze do historie připomene i dobu fungování Obchodní a živnostenské komory, období, kdy tu sídlil Krajský výbor KSČ a generální ředitelství Koh–i–nooru, časy, kdy budova sloužila jako Okresní dům dětí a mládeže či sídlo Hospodářské komory. Od roku 1992 se s budovou váže i historie současné Střední školy obchodní, která se sem přesunula coby tehdejší střední odborné učiliště a v novém prostředí se rozvíjela.

Příchozí pochopitelně nepřijdou ani o současnost školy. Mají možnost nahlédnout do učeben, které v historické budově poskytují prostor pro moderní výuku na vysoké úrovni. „Z dotazníkových šetření vyplývá, že prostředí hodnotí jak žáci tak rodiče velice pozitivně,“ těší ředitelku Jarmilu Benýškovou.

Vše potřebné se dozvědí i uchazeči o studium, ať jsou to děti, které přemýšlejí, kam zamířit po základní škole, či dospělí jakéhokoli věku, kteří mají chuť zapojit se do programu celoživotního vzdělávání. „Zájem o obory, které nabízíme, je stabilní a ukazuje se, že i cesta nabídky programů ty, kteří si chtějí doplnit vzdělání, je správná,“ konstatuje ředitelka.