Školní budovy ale v letních měsících zase tak úplně neosiří, do parády si je totiž vezmou dělníci. Ti tradičně zvelebují školákům prostředí právě o prázdninách.

Lepší kuchyně

Nemalý úkol mají například na základní a základní umělecké škole ve Zlivi.

„Děláme rekonstrukci kuchyně. Zařízení už bylo zastaralé, takže vše bude kompletně nové,“ vysvětluje ředitel Jan Režný. „Do prvního září to nestihneme, ale podle smlouvy má být kuchyně hotové do pátého. Takže týden si děti budou muset nosit do školy svačiny, ale to se dá zvládnout,“ dodává Režný s tím, že už týden před prázdninami školní kuchyně nefungovala, protože se staveniště připravovalo. „Odhad je, že to bude stát deset milionů.“

V nedaleké Dřítni na druhou stranu zase budou dělníci o prázdninách stavět nový hlavní školní vchod.

„Z původního vchodu jsme totiž udělali učebnu. Teď tedy budeme dělat přístavek, kde vyroste ten nový vchod, učebna i kabinet,“ podotkl k prázdninovým plánům starosta Karel Lukáš. „Kromě toho také musíme zabezpečit pětadvacet dětí ve školce, takže předělávají se sociály a tak dále,“ shrnul Lukáš a doplnil, že snad do konce září by měly být stavební úpravy na základní škole hotovy.

Velmi nákladná rekonstrukce celého areálu mateřské a základní školy se chystá v Lišově. Zateplovat se budou tři pavilony, šatny a tělocvična na základce, tři pavilony mateřinky a spojovací chodby.

„Je to prakticky největší akce v historii Lišova, projektovaná částka je čtyřicet milionů korun,“ uvedl lišovský starosta Václav Chmel s tím, že 85 % z této částky by měly pokrýt peníze z dotací.

Do konce července bude vyhodnoceno výběrové řízení na zhotovitele stavby. „Předpokládáme, že začneme letos,“ dodal Chmel k rekonstrukci školy.