Obecně prospěšná společmost ZŠ Waldorfská vznikla letos po jednáních s českobudějovickou radnicí. V krajském městě již několik let hledají příznivci trochu odlišného stylu vyučování objekt, kde by mohla nová škola do budoucna působit.


Nyní se podle zásad waldorfské pedagogiky vyučuje v MŠ v Nerudově ulici v Českých Budějovicích a v několika třídách v rámci ZŠ Hluboká nad Vltavou. Během čtyř let mohl v krajském městě vzniknout nový subjekt s devíti třídami, taková byla varianta zvažovaná radnicí a sdružením. Poslední byla ve hře základka v Čéčově ulici. „Mohly zde být volné čtyři učebny a dva kabinety. V optimistické variantě. Nevíme jak dopadne zápis v příštím roce,“ uvedl k jednání náměstek primátora Rudolf Vodička.


Sdružení však žádalo o prostory pouze na dva roky. Upozornilo také radnici, že by chtělo podpořit dotací od města, protože ministerstvo školství neposkytuje novým subjektům plnou dotaci na žáka.


Rada města nakonec rozhodla o tom, že smlouvu o nájmu neuzavře. Nezdálo se jí, že by byl nájem pouze do 30. června 2010. Pro radnici to byla nejistá perspektiva. „Do mateřských škol přicházejí silné ročníky. Budeme potřebovat příští tři roky všechny základní školy,“ doplnil další z důvodů pro odmítnutí Vodička. „Vnímali jsme jednání jako velmi nadějné. V žádném případě se nevzdáváme. Budeme hledat dál,“ vyjádřila se k situaci za sdružení příznivců waldorfské pedagogiky Milena Vlčková.