Zejména pro malé školy to ale představuje problém, na nový nábytek totiž chybí peníze. „Letos jsme žádali o dar ve výši sto tisíc korun, abychom mohli do školy koupit nastavitelné židle a lavice,“ řekl Deníku starosta Žimutic Zdeněk Šálený. Zde funguje malotřídka, kterou v prvním až pátém ročníku navštěvuje celkem 24 dětí. „Pakliže dar nedostaneme, budeme muset sáhnout do vlastní pokladny,“ dodal Šálený s tím, že ergonomický nábytek chtějí pořídit už na konci prázdnin, aby děti na začátku školního roku přišly už do nového.


„Pořízení polohovatelného nábytku vyjde na sto tisíc korun pro jednu třídu,“ zdůraznil vedoucí odboru školství a tělovýchovy českobudějovického magistrátu Lubomír Paleček. Jak dále uvedl, českobudějovické základní školy ergonomické vybavení pořizují poslední tři roky průběžně podle toho, jaké jsou jejich finanční možnosti. Ačkoli už výškově nastavitelné židle a lavice jsou na všech českobudějovických školách, stále však zbývá dovybavit některé třídy.


„Během tří let jsme nábytek postupně obměňovali, už máme vybaveno všech devět kmenových tříd,“ uvedla ředitelka Základní školy v Dobré Vodě u Českých Budějovic s tím, že jedna třída ještě chybí. Nábytek školu vyšel celkem na 900 tisíc korun a pakliže zbude dalších sto tisíc v rozpočtu, v prosinci bude dovybavena poslední třída.


„Výškově nastavitelný nábytek je z hlediska ergonomie pro dítě vhodnější, zabraňuje vadám držení těla,“ vysvětlila MUDr. Marie Nosková z Odboru hygieny dětí a dorostu Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje se sídlem v Českých Budějovicích. V jedné školní třídě tak mohou být až čtyři velikosti lavic a židlí.


Hygienici vybavení školských zařízení průběžně kontrolují. Na některých školách podle nové vyhlášky o hygienických požadavcích nejsou vyhovující zejména tělocvičny, družiny či toalety.