Z kabiny hasičského auta je parádní výhled, liboval si sedmiletý Lukáš Růžička, když vystupoval ze zásahového  vozu českobudějovických hasičů. „Už jsem tady byl jednou se školkou, ale teď jsem jel vepředu, bylo to super," hlásil vesele budoucí druhák.

On společně s dalšími pětadvaceti dětmi se při včerejší exkurzi v Hasičském záchranném sboru Jihočeského kraje svezly na dvoře areálu ve velkém autě, prohlédly si zásahovou výzbroj a techniku a dozvěděly se mnoho důležitých věcí o mimořádných událostech i běžných rizicích, s kterými se mohou potkat třeba na dětském hřišti.

Děti se totiž účastní příměstského tábora, který v tomto týdnu pořádá oblastní spolek Českého červeného kříže (ČČK). Jeho tématem je záchranářství a první pomoc.

Tábor se koná letos poprvé. „Máme zájmový kroužek první pomoci a napadlo nás uspořádat i příměstský tábor pro děti, aby se hrou naučily první pomoc," řekla Jitka Kosáčková z českobudějovického oblastního spolku ČČK. Zároveň ujistila, že i šestileté děti během tohoto týdne zvládnou základy první pomoci. „Formou hry se naučí obvazovou techniku, naučí se zjistit životní funkce, zavolat záchranku. Když někoho najdou ležet na zemi, budou vědět, co mají dělat," dodala Jitka Kosáčková.

V pondělí děti navštívily zdravotnické záchranáře. „Líbilo se mi na záchrance, jak jsme si prohlíželi sanitky. Viděli jsme všechny přístroje, které tam mají," pochvalovala si jedenáctiletá Šárka Brunclíková. Největší obdiv dětí sklidili záchranáři, když přímo v sanitce napojili figuranta na přístroje a zjišťovali jeho životní funkce. „Nevěděla jsem, co všechno je v sanitce. A tady jsem se dozvěděla kolik měří hasičský žebřík, a že se s ním dá vylézt až na Černou věž. Měří 54 metrů," s chutí prozradila své nové objevy jedenáctiletá Martina Vanišová.

Příměstský tábor se koná díky podpoře českobudějovického magistrátu a rodiče o něj projevili obrovský zájem, který by zaplnil další dva takové tábory. V průběhu týdne na děti dále čeká například ukázka záchrany tonoucího v bazénu, návštěva dopravního hřiště či výlet do hlubocké Zoo Ohrada.