Nedostatek míst ovlivňuje podle náměstka primátora Petra Podholy třeba to, že ve školkách bude příští rok 220 dětí, které mají odklad školní docházky. Město se také nachází na vrcholu populační křivky.

Před řadou let při menším počtu dětí bylo v Budějovicích několik školek zrušeno a řada kapacit zmizela, ale radnice nyní postupně zase místa přidává. Na podzim už bude hotové nové zařízení v ulici L. Kuby a od ledna by mohli další žáčci začít chodit do mateřské školy v ulici K. Štěcha na sídlišti Máj. „Vzniknou zde dvě nové třídy, budou mít 56 míst,“ uvedl Podhola a dodal, že nové kapacity vytvoří speciální kontejnery. Ty budou využity jako moduly pro dočasné třídy. „Je to typizovaná stavba. Firma celou buňku posadí rovnou na místo,“ doplnil k plánu radnice Podhola.

„Školka má volný pozemek i možnost stravování,“ řekl náměstek primátora na adresu zařízení na sídlišti Máj. To se při posledním zápisu nijak nevymykalo budějovickému „standardu“. „Současná kapacita mateřské školy je 248 míst,“ uvedla ředitelka Dagmar Vojčová a dodala, že přihlášek bylo celkem podáno 173. V tom bylo ale 18 přihlášek duplicitních, tedy rodiče žádali o místo pro dítě i jinde. Ředitelka školy odhadla, že pokud by odpadly duplicitní přihlášky a podobné případy, tak by zůstalo kolem 150 zájemců. „Volných míst od září budeme mít 68,“ doplnila ale Vojčová. Podle ředitelky školky je velký převis poptávky po místech obvyklým obrázkem v MŠ K. Štěcha už několik let po sobě.

Dokonce 65 míst má být nově k dispozici ve Staroměstské ulici, kde chce město využít svůj prázdný přízemní objekt. Bude to místo uvažovaných dvou tříd v Nové ulici, kde by podle Podholy vytvoření mateřinky příliš prodražily nové požární předpisy.