Rodiče, vedení školek a v neposlední řadě starostové obcí v těchto dnech neřeší, jestli se mateřské školy zaplní a kdo do nich bude chodit.

Ze školky máme radost. Podle vítání občánků, které pořádáme, víme, že na dalších pět let bude naše školka určitě plná. Počet dětí je tedy dostatečný,“ řekl včera k otázce babyboomu starosta Zahájí Jiří Novák. „Teď chodí do mateřské školy dvaadvacet dětí a pomalu už řešíme problém, kam ty děti dát. Rozšiřovat budovu totiž nemůžeme, máme plnou kapacitu,“ doplnil Novák s tím, že ruku v ruce s naplňováním školek jde stále větší zájem mladých rodin o bydlení v Zahájí.


Podobně hovoří na stejné téma také kolegyně Jiřího Nováka starostka nedalekého Olešníka Jana Píchová. „Naše školka má kapacitu čtyřiapadesáti dětí a je zaplněná,“ podotkla Píchová. „Loni jsme vítali v obci třináct dětí, takže o děti se nebojíme. Horší je to ale se školou, kde je pět ročníků vždy ve dvou třídách. Tam už jsme na hranici zákonného limitu, ale ještě do školy chodí dětí tak akorát,“ posoudila starostka a dodala, že rodiče dětí školního věku už přece jen vybírají z více základních škol v regionu.

Zájem je většíŘečeno ekonomickou hantýrkou, je také v krajské metropoli větší poptávka po místech než nabídka. „Kapacitu máme zaplněnou na sto procet,“ upozornila včera zástupkyně ředitelky MŠ Papírenská Ivana Černá. „My nemůžeme uspokojit ani ty, kteří se sem přistěhují a nepřijdou včas k zápisům. Rodiče potom odkazujeme na další provozovatele školek. Dokonce nemůžeme vyhovět ani maminkám , které mají ze zákona nárok na ponechání dítěte ve školce na čtyři hodiny,“ pokrčila Černá rameny. „Takže zájem o umístění dětí do školek určitě vzrůstá, všechny zájemce ale neuspokojíme,“ uzavřela s tím, že MŠ Papírenská v první řadě upřednostňuje žádosti rodičů předškolních dětí a zaměstnaných rodičů.

Třídy ale rostou
Magistrát Českých Budějovic, který zřizuje většinu mateřských škol ve městě, si ale nepříjemnou situaci moc dobře uvědomuje.
Začátkem letošního roku nechala radnice vybudovat dvě nové třídy v MŠ Vrchlického a dále uvažuje, že od září by mohly vzniknout další třídy například ve školce v Jizerské ulici anebo v MŠ Železničářská.