Právě chřipky a virová onemocnění teď s velkou silou zasáhly hlavně předškoláky. Potvrzuje to řada lékařů. „Chřipková epidemie se přesunuje na menší děti, hlavně v batolecím věku," řekla českobudějovická dětská lékařka Alexandra Matoušová, která má ordinace 
v Suchém Vrbném, na sídlišti Máj a v Plzeňské ulici. Dle jejích slov se objevují už 
i komplikace virových onemocnění, jako jsou záněty středouší a záněty dutin.

Poloprázdné třídy jsou 
v řadě mateřinek. Patří k nim i církevní školka. „Máme chřipku, řádí. V pátek jsme měli v jedné třídě osm dětí, 
v pondělí dvanáct," popsala 
S. M. Serafína Bartůšková, ředitelka Církevní mateřské školky v Lipenské ulici.

Chřipka skolila dokonce polovinu ze všech dětí v MŠ Neplachova na Plzeňském předměstí. „Máme 130 dětí, 
a dnes jich tu bylo šedesát šest," vypočítala učitelka Magda Ambrožová. V postelích musely zůstat kvůli chřipce dokonce čtyři učitelky z deseti a školnice.

Plné ordinace dětských lékařů a v některých školkách více než čtyřicet procent nemocných. Silně udeřila chřipka na Českobudějovicku.  Nejohroženější skupinou jsou v těchto dnech děti ve věku do pěti let.
„Celou noc kašle, má už několik dní teploty, je strašně zahleněná, chvílemi ji bolí ucho. Včera prospala celý den," stěžovala si v čekárně pediatra v Suchém Vrbném Dita Lenzová, maminka tříleté Vanesky. „Takhle nemocná ještě nebyla," dodala s tím, že 
i starší, pětiletou dceru nechala kvůli rýmě radši doma.

K lékaři vyrazila včera ráno se svým šestiletým synem 
i Helena Klečková z Budějovic. „Má horečku, nechutenství, bolí ho celé tělo. Všude teď řádí chřipka," popsala mladá maminka. Do ordinace musí i dnes, jejímu synovi totiž nejspíš budou brát krev kvůli dalším testům.

Nejhorší situace byla včera na Budějovicku v mateřských školách Neplachova, U Pramene a Staroměstská, kde mají zhruba 40 procent nemocných. Celkový průměr ve všech školkách je 19 procent. „Čísla se ale rychle mění. Ještě v minulém týdnu byly školy, kde byli téměř všichni zdraví, například v mateřské škole Sedmikráska, ale teď už tam máme přibližně 20 procent marodů," řekl náměstek primátora Petr Podhola.

Skoro čtvrtina dětí chybí 
ve školce Jizerská na sídlišti Vltava. Oproti minulému týdnu je nárůst počtu nemocných znatelný. „Z 224 dětí jich chybí zhruba padesát," vypočítala ředitelka  jedné z největších budějovických školek Jana Křišťanová.

Podle posledních údajů jihočeských hygieniků připadá ve věkové kategorii do pěti let na sto tisíc dětí 5316 případů chřipky. Nemocnost vzrostla ve všech věkových kategoriích s výjimkou lidí od 15 do 
24 let. „Největší nárůst jsme zaznamenali mezi předškoláky, a to o 5,7 procent," uvedl František Kotrba z krajské hygienické stanice.

O něco lépe jsou na tom základní školy. Tam činí průměr nemocných 14 procent. Nejvíc žáků skolily virózy na ZŠ Máj II. „Chybí 95 dětí 
a sedm učitelů," upřesnila ředitelka Marie Nedvědová.
Pokud někde překročí třicetiprocentní hranice, může vedení školy po domluvě 
s městem vyhlásit volno. Májské základce k tomu zbývá sedm procent, ale o volnu neuvažuje. „V pátek začínají prázdniny a budou celý příští týden. Snad se situace uklidní," vysvětlila Nedvědová.

V kraji kulminuje chřipková epidemie. V budějovické nemocnici nyní leží čtyři desítky pacientů s chřipkou a doktoři je průběžně propouští do domácího léčení. Od začátku epidemie zemřelo v kraji devět lidí, z toho šest v Budějovicích a tři v Táboře. Kvůli hrozbě šíření virů mezi rizikové skupiny lidí stále platí zákaz návštěv v jihočeských nemocnicích, stejně jako ve většině domovů pro seniory na Českobudějovicku.