V krajském městě při posledních zápisech do mateřských škol chybělo na dvě stě míst pro děti zaměstnaných rodičů. Radnice proto chystá zvláštní podzimní zápisy v nových třídách, jenže není jisté, že budou stačit.
Nové prostory vzniknou třeba rekonstrukcí jednoho z objektů českobudějovické Základní školy Kubatova. Akce za téměř šest milionů korun byla zahájena v srpnu. „Kvůli vysokému převisu žádostí o umístění dětí do předškolních zařízení jsme hledali vhodné prostory pro zřízení dalších tříd,“ uvedla vedoucí odboru školství českobudějovického magistrátu Dagmar Koubová.
Dodala, že v Kubatově ulici přibude 112 míst. Podle výsledků posledního kontrolního dne na stavbě se ale děti dostanou do školky pravděpodobně až počátkem příštího roku.
Město už díky výpovědím dočasným nájemců přidalo šestapadesát míst v Mateřské škole Jizerská, která budou k dispozici k 1. září letošního roku. Kapacita současných osmnácti mateřských škol zřizovaných městem České Budějovice tak vzroste v září na 2596 míst.
Podle neoficiálních informací, které má Českobudějovický deník k dispozici, se však stejně na všechny žadatele nedostane. Děti, které by nastoupily do školek na jaře, zřejmě budou bez šancí.
Radnice nabídne dodatečné zápisy
Na posledním zasedání českobudějovického zastupitelstva těsně před prázdninami vedení radnice hrdě oznámilo, že všichni žadatelé o školky v krajském městě byli uspokojeni.
Na dotaz, kam se podělo přibližně dvě stě neuspokojených žádostí zaměstnaných rodičů, však magistrát přiznal, že stále existují. „Těch dvě stě rodičů nikam nezmizelo. Jednalo se o děti narozené přibližně od října 2006 a dále v jarních měsících roku 2007,“ uvedla vedoucí odboru školství Dagmar Koubová.
„Vzhledem k tomu, že připravujeme, a já pevně doufám, že i otevřeme, další kapacity ještě do konce roku 2009, budou mít děti šanci dostat se na Kubatovku, Vrchlického a U Pramene. To dělá 196 míst,“ vypočetla Koubová plánované změny. Nyní je jisté, že například přibudou místa v Kubatově ulici. Jenže se dá zároveň očekávat trvající převis poptávky.
Navíc jsou letité problémy se žádostmi a věrohodností některých údajů uváděných žadateli. V praxi to znamená, že město prakticky rezignovalo na kritéria jako je zaměstnanost rodičů a podobně.
Nakonec se téměř jediným podstatným hodnotitelským ukazatelem stal věk dítěte.
Větší část rodičů neměla s umístěním svých ratolestí problém. „My jsme se školkou neměli žádné komplikace, vzali nás hned do první,“ uvedla pro Deník Petra Čermáková z Českých Budějovic.
Jiní rodiče volili neoficiální cestu. Například maminka čtyřletého Ondry, které nedostatek míst způsobil problémy. „Školku jsme potřebovali už loni, tehdy jsem ale byla těhotná, tak mi paní ředitelka řekla, ať to ani nezkouším, že jedině za rok nebo až v předškolním věku,“ uvedla maminka. „Nakonec jsem tedy ještě byla rok doma, a pak jsem si školku raději zařídila přes dva lidi neoficiální cestou,“ dodala maminka, která si právě kvůli protekci nepřeje být jmenována.
Důvody, pro které maminka školku nutně potřebovala, jsou pochopitelné. „Mám doma ještě osmnáctiměsíčního chlapce, což je velmi náročné, protože každé dítě potřebuje úplně jinou péči, kterou já nemůžu stíhat,“ postěžovala si.
Bydlí v Rožnově, kde prý podobné obtíže má více žen. „Já vím určitě o pěti známých, které měly stejné problémy jako já. Na místních hřištích se to pořád omílalo dokolečka. My tu bydlíme teprve pět let, dřív tu prý bylo školek více, ale teď je tu jen jedna,“ řekla.
Staví
Neutěšenou situaci tu připouští i náměstek primátora Rudolf Vodička. „Jsme si toho samozřejmě vědomi a řešíme to. Největší problémy jsou v Budějovicích s Rožnovem a Suchým Vrbným. Ve Vrbném je situace už vyřešena, staví se nová školka,“ uvedl Vodička.
„V Rožnově je ale problém s místem, nemáme tam pozemkovou držbu. Původně jsme chtěli přistavět novou školku v Papírenské, ale kvůli statickým problémům se od toho muselo ustoupit,“ dodal náměstek.
Podzimní zápisy oznámí město prostřednictvím médií a svých webových stránek.
Jana Matznerová