V krajské metropoli se dveře tří mateřských škol (MŠ) zavřely včera a uzamčené zůstanou pro děti až do desátého srpna. Náhradní provoz zajišťovaly mateřinky v Papírenské ulici, a v ulicích Čéčově a K. Štěcha. „Máme plno až po strop. Jsou u nás děti ze všech možných školek, nejen z té naší,“ uvedla učitelka z MŠ Čéčova Jana Vomáčková. Její slova potvrdila i učitelka z MŠ Papírenská. I toto zařízení bylo do včerejška naplněné.


Program, který zaměstnankyně pro své děti na prázdninové dny připravily, se od „neprázdninového“ neliší.


Rodiče budou moci odvést dítka do školky až třináctého srpna, a to do mateřských škol v ulicích E. Pittera, Jizerské a Větrné. Provoz ve všech školkách pak začíná v pondělí dvacátého osmého srpna. Ve městech a obcích na Českobudějovicku jsou v současnosti téměř všechny školky zavřené. „Děti teď mají měsíc prázdniny, a pak se školka otevře zhruba v polovině srpna,“ poznamenala pracovnice informačního centra v Nových Hradech.


V Borovanech se dětičky setkají se svými kamarády koncem srpna a ze tří mateřinek v Týně nad Vltavou je nyní otevřena pouze mateřská škola Hlinecká. V té se děti budou moci scházet ještě příští týden.


„Dceru každoročně dáváme k babičkám, takže nemusíme řešit, kde o prázdninách bude. Je ale určitě dobře, že je alespoň pár školek otevřených i o prázdninách. Mám spoustu známých, které je využívají. Ne každý má šanci dát dítě k příbuzným nebo ke známým,“ uvedla maminka pětileté Adélky Petra Kovaříková z krajského města.


Výjimečně mohou někteří rodiče svého potomka poslat na specializovaný prázdninový pobyt i v předškolním věku, často se starším sourozencem. Ne každý „mládežník“ je však úplného odloučení od rodičů na delší dobu schopen.