Vedení města jednalo o nedostatku míst naposledy tento týden. „Rada města souhlasí s tím, abychom požádali o navýšení kapacity v některých mateřských školách,“ uvedl k jednání rady náměstek primátora Rudolf Vodička. Ve školce v Neplachově ulici by mohlo přibýt 24 míst, v Sedmikrásce 28 míst. Již dříve radnice rozhodla, že více dětí by měla pojmout i MŠ Jizerská a školka na Vrchlického nábřeží.

Zápis navíc

„Magistrát zřizuje patnáct mateřských škol jako samostatné právní subjekty,“ uvedla včera tisková mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová. Doplnila, že dalších devět mateřských škol je buď součástí základních škol, nebo jsou to odloučená pracoviště jiných mateřinek.


Celkem mohou místní děti chodit do dvaceti čtyř objektů, které v současné době navštěvuje 2409 dětí a podle Welzlové zůstalo neumístěno po zápisech asi 250 dětí. Právo požádat o umístění dítěte do školky mají v podstatě všichni rodiče. Při větším zájmu se vybírá podle bydliště, zaměstnanosti a podobně. Povinně by měli do školky chodit předškoláci.


Dodatečný zápis, s nástupem od prvního ledna, se uskutečnil v září v Mateřské škole na Vrchlického nábřeží. Z 80 přihlášek budou vybírat přibližně polovinu, ale až poté, co navýšení míst potvrdí svým rozhodnutím krajský úřad.


Jednou z šancí, jak částečně nahradit školku, jsou mateřská centra. V Českých Budějovicích bylo včera oficiálně představeno další – Mateřské centrum Victory na Lannově třídě č. 63.


Za čtrnáct dnů, kdy se místo pro setkávání mladých rodin pozvolna rozjíždělo, jej stačilo navštívit už víc než dvě stě dětí. „Máme tady hlídání dětiček, mini baby školičku, kurzy pro maminky těhulky, maminky po šestinedělí, kojence, batolata a až mládež,“ vyjmenovala Lenka Šebková z MC Victory.
„Zatím máme jen jednu tělocvičnu, ale do budoucna bychom chtěli prostory rozšiřovat, protože zájem ze strany maminek a i tatínků je opravdu velký,“ prozradila Šebková a dodala, že centrum je v provozu každodenně.