Prudký pokles porodnosti znamenal propad v Českých Budějovicích mezi lety 1990 až 1996 o více než 600 dětí. V roce 1990 napočetli ve městě 1365 miminek, ale v roce 1996 to bylo jen 742 dětí. Od té doby však porodnost znovu stoupá a vloni se počet dětí přehoupl přes tisícovku. V době hrozivého poklesu nově narozených však začaly třídy některých mateřských škol zívat prázdnotou a zastupitelstvo se rozhodlo k optimalizaci mateřinek.
Školky se začaly pronajímat a některé objekty se dokonce jako nepotřebné prodaly. Teď představila radnice plán, kde vzít zhruba 270 míst, která jí ve školkách scházejí.
Především padnou výpovědi pro současné nájemce některých pavilonů a školských prostor. Dotkne se to například Střediska rané péče nebo Klubu jógy v MŠ Jizerská. Změny přijdou v MŠ Železničářská i na Vrchlického nábřeží. Výpověď chce město dát také Gymnáziu olympijských nadějí (GON), které využívá prostory v Kubatově ulici.
„Nemám zatím konkrétní informace,“ reagoval pro Deník ředitel gymnázia Jiří Krauskopf, dodal, že o přemístění školy se již několikrát v minulosti hovořilo, mimo jiné v souvislosti s kdysi uvažovaným slučováním gymnázií v krajském městě. Potřeby GONu jako sportovně zaměřené školy jsou ale podle Krauskopfa velmi specifické a stěhování by bylo velmi obtížné.
„Nemáme jinou možnost, než na výpovědi trvat,“ uvedl primátor Juraj Thoma k záměru vytvořit v Kubatově ulici téměř 120 míst pro mateřinku.
V Českých Budějovicích přišlo letos k zápisům 1100 uchazečů, přijato bylo 733 dětí. Zákon přikazuje pouze přijímat předškoláky a děti s odkladem školní docházky, a to město splní. Poprvé v posledních letech se ale nedostalo na 113 děti zaměstnaných rodičů s trvalým bydlištěm v Českých Budějovicích.
Chybějící místa mají vedle výjimek zajistit právě výpovědi nájemcům nebo nový pavilon v MŠ Železničářská. Náklady na potřebné úpravy v mateřinkách odhaduje radnice asi na sedm milionů korun, nový pavilon by měl stát 11 milionů korun.