„Celkový převis byl sto třináct dětí. Ten se vyřeší navýšením kapacity až na dvacet osm dětí ve třídě. Teď jsme měli volných ještě pár míst v Čéčově. Otázka ale je, jak se situace vyvine ještě v září. Nakonec by se měly všechny děti dostat,“ uvedl Adolf Lísal ze školského odboru českobudějovického magistrátu.

Na více než tři stovky dětí, jejichž rodiče nechodí do práce, se ale místo v mateřince nedostalo. „Jejich maminky jsou z převážné části na mateřské dovolené, takže ta potřeba zatím není opravdu akutní. A tady je slovo „zatím“ rozhodně namístě. Rodí se čím dál víc dětí a nám by tady mohl vzniknout populační problém v podobě nedostatečné kapacity školek,“ řekl k situaci náměstek primátora Rudolf Vodička.

„Starší dceru jsem chtěla dát do školky na čtyři hodiny denně, jsem ale na mateřské s druhou dcerou, tak jsme se nedostali. Školky jsou přeplněné, jsem moc zvědavá, jak to bude vypadat příští rok,“ poznamenala Jaroslava Kopecká z Českých Budějovic.

Někteří rodiče se poohlížejí po školkách dokonce už rok nebo dva předem. „Na dni otevřených dveří tu byl tatínek s jeden a půl letým miminkem. Rodiče si sondují dopředu, ale slíbit jim nemůžeme nic,“ řekla Dana Orlíčková z Mateřské školy Neplachova.

Přednostně se totiž přijímají děti předškolního věku, které mají docházku povinnou, děti s trvalým bydlištěm v Českých Budějovicích a děti z rodin se složitější sociální situací, např. matek samoživitelek.

„My jsme měli letos 75 žádostí a brali jsme jich 45. Třicet rodičů zůstalo neuspokojených,“ dodala Orlíčková.

„Teď děláme, co můžeme, abychom rodiče uspokojili,“ řekl Lísal s tím, že v záloze pro nadcházející školní rok je ještě jedna třída v Mladém. V průběhu roku pak budou probíhat stavební práce v několika školkách tak, aby se počet míst do 1. září 2009 navýšil.

Školky začnou rozšiřovat

Krajská metropole je zřizovatelem patnácti samostatných mateřských škol a tří mateřinek při základních školách, které dohromady pojmou 2 450 dětí.

Vzhledem k tomu, že o slovo se hláší děti rodičů silných ročníků a kapacita školek v krajském městě je nedokáže uspokojit, radnice pracuje na rozšíření kapacity mateřinek, které si vyžádá stavební úpravy některých budov.

„Jedná se zejména o výstavbu nového pavilonu v Železničářské v Suchém Vrbném a provádí se také přístavba pro dvě nové třídy v Mateřské škole Vrchlického nábřeží,“ vyzdvihl nejdůležitější úpravy Adolf Lísal ze školského odboru českobudějovického magistrátu.

ROZŠIŘOVÁNÍ KAPACITY

Do 1. září 2009 připravuje magistrát navýšení počtu míst ve školkách:

- MŠ Železničářská – výstavba nového pavilonu
- MŠ Vrchlického nábřeží – přístavba budovy pro dvě nové třídy
- MŠ Kubatova – revitalizace (nyní je zde 1. stupeň ZŠ)
- MŠ Jizerská – příprava prostorů v případě zájmu rodičů (závisí na výpovědi současným nájemníkům).

Vzhledem k vysoké poptávce v Rožnově uvažuje výhledově magistrát města i o nástavbě dalšího patra v MŠ Papírenská.

Plno nemají všude

Mateřské školy sice nikde nezejí prázdnotou, ale kromě několika výjimek zatím všude zvládají pokrýt požadavky rodičů.

V Trhových Svinech dokázali uspokojit zájemce, ale jsou naplněni a na očekávané zvýšení počtu dětí se již připravují. Ve spolupráci zřizovatele a vedení mateřské školy se připravuje vestavba, která by v současné mateřince dále navýšila kapacitu o jednu třídu.

Plno mají také v Dubném, ale zatím vše zvládají. „Máme tři třídy a plný stav,“ konstatovala starostka Božena Kudláčková. Velká výstavba v obci v poslední době dokáže školku zaplnit. Ptají se sice i rodiče z Českých Budějovic, jestli by nebylo místo. Přednost ale z pochopitelných důvodů mají domácí žadatelé.

Celkem bez problémů jsou v posledních letech také v Týně nad Vlatvou. Pokud zde měli nějaký převis v minulosti, bylo to jen pár dětí, a to se vždy vyřešilo. Třeba tím, že ne všechny v září nastoupily. Letos uspokojili všechny zájemce, kteří přišli k zápisu, v mateřinkách v Týně nad Vltavou jim mohli nabídnout 270 míst.