Letošní zápisy už klepou na dveře a přitom přijde na řadu zřejmě nejsilnější ročník posledních let. Celková kapacita městských školek v Českých Budějovicích nyní mírně přesahuje 2500 míst, ale třídy praskají ve švech. „Od září 2009 bude navýšena kapacita o padesát šest míst v MŠ Jizerská v sídlišti Vltava. V městských školkách tak bude dva tisíce šest set míst,“ vypočetla Dagmar Koubová, vedoucí odboru školství a tělovýchovy.

Dalších 112 nových míst pro předškoláky přibude podle Koubové k letošnímu listopadu v MŠ Kubatova. Přesto není jisté, že se dostane na všechny děti, které mají zaměstnané rodiče. Nemluvě o maminkách, které podle zákona mají šanci dávat dítě na několik hodin týdně do školy, pokud jsou třeba na mateřské s mladším sourozencem. Ve skutečnosti stojí tito uchazeči až na konci řady, téměř bez šance, zejména v lokalitách, kde je o školky mimořádný zájem. Na větší počty dětí, které nastupují do školek, se nepřipravuje jen českobudějovická radnice. S modernizací a přístavbou počítá do dvou let například hlubocká mateřinka, přístavbu dokončují v Borovanech.

Vznikne prostor pro jednu třídu a celkem bude mít školka šest tříd. Projektovou studii na přístavbu mateřské školy má i městys Ledenice. Investice je odhadnuta asi na 15 milionů korun.

Do dvou let chtějí za 16 milionů korun přestavět Hlubočtí školku v Ruské ulici. Přestěhují se tam děti z objektu v Pražské ulici a podle ředitelky Daniely Remtové město ušetří za jeho modernizaci. Městskou kasu podpoří i dotace z Regionálního operačního programu.

V Českých Budějovicích má být do konce roku zvýšena celková kapacita městských školek na 2600 míst, ale tím rozšiřování tříd neskončí. „K prvnímu lednu dva tisíce deset vzniknou další místa v MŠ Vrchlického nábřeží a v MŠ U Pramene,“ uvedla vedoucí odboru školství českobudějovického magistrátu Dagmar Koubová. Město pak bude mít pro předškoláky v mateřinkách 2750 míst.