„Vyřadili jsme několik už nevyhovujících starých panenek, gumových hraček a šaška, co sem někdo donesl. Celkem asi osm kusů,“ řekla Deníku ředitelka Mateřské školy ve Větrné ulici Eva Hütterová. Nadále se chystá školka pečlivě vybírat vybavení a hračky, které neobsahují PVC.


„Umělá hmota nás obklopuje, ale ne všechny plastové hračky jsou špatné, problémem je to měkčené PVC. Když vím, že jde o umělohmotnou hračku, ptám se výrobce, z čeho je složena a kontroluji si údaje o materiálu,“ upřesnila Hütterová.


Problémem u hraček z PVC jsou škodlivé ftaláty. „Toxické látky by neměly být v prostředí, kde si děti přímo hrají. Problematické látky se uvolňují při mechanickém a teplotním působení, třeba pokud děti hračku žvýkají nebo mačkají,“ upozorňuje vedoucí českobudějovické pobočky Arniky Jitka Straková.
Problematické plastové hračky vyměnila i školka v Nerudově ulici, kde dnes převažují z 95 procent přírodní materiály. „Hrací koutky, kuchyňky, kadeřnictví, krámky máme všechny ze dřeva, kočárky a koše na hračky jsou proutěné,“ vyjmenovala ředitelka Eliška Chlachulová.
Děti si tu hrají s látkovými panenkami či hedvábnými šátky a často tvoří výrobky z přírodnin.


„Jsem ráda, že má dcera tráví velkou část dne v harmonickém prostředí, obklopena přírodními materiály, přírodninami a ručně vyrobenými předměty. Žijeme na vsi a toto prostředí je nám blízké,“ pochvaluje si jedna z maminek Lenka Jerhotová.