Už teď ale školy pořádají dny otevřených dveří a další akce. Včera si například ZŠ Máj I, včetně zoologického koutku, prohlédly děti z MŠ Karla Štěcha.

„Rodiče si mohou vybrat školu, která jim nejlépe vyhovuje. Pouze v případě, že by byla její kapacita překročena, mají právo na přednostní umístění děti ze školského obvodu školy,“ uvedl vedoucí odboru školství a tělovýchovy českobudějovického magistrátu Lubomír Paleček.

Radnice zřizuje 14 základních škol, ve kterých bylo v minulém roce 37 prvních tříd. V září loňského roku do nich nastoupilo 820 žáků.

„Letos se očekává, že nastoupí zhruba stejný počet dětí. Město by uvítalo nástupy v počtu kolem jednoho tisíce dětí, aby se vytvořily dobré podmínky pro budoucí existenci druhých stupňů základních škol,“ naznačila tisková mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

Své nové školy si chodí prohlédnout už teď děti z mateřských škol. Například na ZŠ Máj I čekají asi 150 malých návštěvníků. Někteří si keramického motýlka – symbol školy, odnášeli už včera.

„Děláme motýlky v keramickém kroužku. Děti si je často přinesou i k zápisu,“ poznamenala zástupkyně ředitele Miroslava Nováková.