„Za rok 2006 byly neinvestiční výdaje na žáky vyúčtovány celkem osmdesáti pěti obcím a Dětskému domovu Boršov,“ potvrdila Deníku tisková mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová. Město má možnost požadovat úhradu zmíněných výdajů na základě školského zákona.


Do neinvestičních výdajů zahrnuje magistrát například náklady na údržbu a opravy, materiální výdaje a podobně. V roce 2006 dojíždělo do Č. Budějovic do základních škol 1320 žáků a 15 dětí do mateřských škol. Celkem za ně město inkasovalo, jako zřizovatel školských zařízení, téměř 7,9 milionu korun.


Žáci stojí „jinak“„Cena“ žáka se ovšem školu od školy liší, například podle oprav v daném roce. Nejdráže tak vyšly děti dojíždějící v roce 2006 do ZŠ Pohůrecká – každé stálo přes 15 tisíc korun. V těsném závěsu byla škola v ulici Matice školské, kde se vyšplhaly neinvestiční náklady skoro na 15 tisíc korun na jednoho žáka.


Drtivá většina škol se držela mezi čtyřmi až osmi tisíci na žáka a nejlépe si vedli v Čéčově ulici, kde stál žák 3,2 tisíce korun. Tři obce ale požádaly o splátkový kalendář za své žáky. Jednalo se o Homole, Úsilné a Střížov.


„Obce uvedly, že je to pro jejich rozpočty hodně. Proto chtěly měsíční splátky,“ vysvětlil náměstek primátora Rudolf Vodička a dodal, že některé obce se hlavně cítí zaskočeny tím, že výši nákladů nevěděly předem.„V některých školách jsou velké rozdíly,“ připomněl starosta Úsilného Pavel Kašpárek a dodal, že některé náklady podle jeho názoru nemají neinvestiční charakter.


Částky rostouHomole měly za sto žáků platit přes 573 tisíc korun, Úsilné celkem přes 85 tisíc a Střížov přes 147 tisíc korun. Všem byl splátkový kalendář schválen radou města. Jednání vede magistrát i s jinými obcemi. Nejvíce žáků dojíždí ze zmíněných Homolí, potom z Hrdějovic – 94, Srubce – 74 nebo Boršova nad Vltavou – 73. Největší splátka však čekala na Litvínovice, kterým magistrát předepsal přes 585 tisíc korun.


„Sečteme neinvestiční náklady na školu a co rozpočteme na žáka, to vyúčtujeme,“ zdůraznil Vodička a připomněl, že například ve škole v ulici Matice školské se opravovala okna nákladem tří milionů korun. Částka, kterou město účtuje okolním obcím, se přitom každý rok zvyšuje. V roce 2005 byly neinvestiční výdaje účtovány 84 obcím a Dětskému domovu Boršov ve výši 5,8 milionu a v roce 2004 celkem 86 obcím a DD Boršov ve výši 4,6 milionu korun.

„Za rok 2004 i 2005 uhradily neinvestiční výdaje všechny obce, pohledávka zůstává z let 2002 a 2003 za obcí Petříkov ve výši téměř šestnáct tisíc korun,“ připomněla Welzlová.