V současné době se školy připravují na nový školní rok, včetně plánů nových rozpočtů. Vyhlídky nejsou radostné.

„Protože daňové příjmy nejsou takové, jak se plánovalo, čekají školy úsporná opatření, především v prostředcích na provoz. V jaké výši to bude, zatím nevíme,“ uvedl Břetislav Kábele, předseda krajské rady Unie školských asociací (Cesha) a ředitel Střední odborné školy veterinární, mechanizační a zahradnické a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky České Budějovice.

Provozní výdaje

Podle informace z krajského úřadu by se mělo u „jeho“ škol šetřit především v provozních výdajích.

Úspora ve výši přibližně 2,5% by měla přijít už v roce 2009. U škol a školských zařízení zřizovaných krajem to znamená zhruba deset milionů korun. Rozpočet na rok 2010 se zatím připravuje.

Kraj už se zástupci škol jednal. „Krajskou radu Unie školských asociací bereme jako našeho partnera, se kterým projednáváme samozřejmě i nepříjemná témata,“ zdůraznila Jana Krejsová, krajská radní pro školství, mládež a tělovýchovu.

„Úsporná opatření pro příští školní rok k nim patří. Věřím, že se s tím všichni vyrovnáme tak, aby to provoz škol nijak výrazně nenarušilo,“ dodala Krejsová.

Jedním z možných úsporných kroků ve školství, které už vláda avizovala, je zrušení tzv. černých duší ve státní správě a rozpočtových a příspěvkových organizacích, tedy neobsazených míst, na které se údajně berou peníze navíc. Ministerstvo financí v tom vidí i ve školství velkou rezervu. Ne všichni ale s tímto názorem souhlasí.

„Ohledně tak zvaných černých duší bylo hodně napsáno, je ale otázkou, zda to takto představitelé ministerstva financí skutečně interpretovali,“ uvedl Arnošt Máče z tiskového oddělení jihočeského krajského úřadu.

Peníze na žáka

„Ohledně školství jde o nedorozumění, neboť odbor školství sice dostává celkový limit počtu zaměstnanců pro celé regionální školství a je pravda, že skutečný počet zaměstnanců je většinou menší, ale toto nejsou žádné černé duše a už vůbec tady není žádná vazba na platy zaměstnanců,“ dodal Máče. Připojil, že školství není placeno podle počtu zaměstnanců, ale podle počtu žáků. Podle něj tedy nelze touto cestou žádnou úsporu ve školství nalézt.

Krajům budou v letošním roce chybět peníze i v dalších rozpočtových kapitolách, nejen ve školství.(win)