Před měsícem začaly přijímačky na střední školy. A mnohde ještě v pondělí neměli jasno o počtech dětí na příští rok. Příčina? Nový systém, který přinesl žákům šanci podat tři přihlášky.

Počet uchazečů tím zdánlivě nebývale narostl, ale vybrat si ve finále mohou jen jednu školu. Nepřehledná situace zasáhla všechny téměř bez výjimky. Více kol přijímacího řízení musela pořádat i gymnázia, což bylo dříve prakticky nemyslitelné a některým nemusí stačit ani dvě kola.

Starosti mají například v gymnáziu v Trhových Svinech. Vyhlásili už třetí kolo přijímacího řízení, pro které berou přihlášky do středy. Zatím je volných devět míst do osmiletého studia. Po prvním kole přijímaček měli zdánlivě plno, ale řada uchazečů oznámila, že nenastoupí, i když byli přijati. Dostali se na jiné školy. A k zaplnění volných míst nestačilo ani druhé kolo.

Většina škol upozorňovala dávno předem, že nový systém bude značně nepřehledný a administrativně náročný.

Přitom se podařilo až na poslední chvíli zabránit třeba tomu, aby mohly být zápisové lístky přesouvány neomezeně. Odevzdáním lístku uchazeč potvrzuje, že do školy nastoupí. Může jej ale jednou vzít zpět a poslat na jinou školu. Rodiče a příští studenti jsou však s možností podat tři přihlášky spokojenější. „Chtěli jsme na gymnázium v Českých Budějovicích. Dali jsme si tři přihlášky a jednou nám to vyšlo,“ říká pětačtyřicetiletý Jan Sedláček, otec jedné z uchazeček.

„Nebyla to ale škola, kterou jsme chtěli nejvíc. Uvažovali jsme, že půjdeme ještě do druhého kola přijímaček, ale pak jsme to už nechali být,“ dodává Sedláček s tím, že kdyby byla šance podat jen jednu přihlášku, možná by ze studia na gymnáziu sešlo.

Mezi školami jsou značné rozdíly. K opravdovým výjimkám patří stavební průmyslovka v českobudějovické Resslově ulici. K nabrání potřebného počtu dětí zde stačilo jedno kolo. Strojní a elektrotechnická Průmyslovka v Dukelské ulici v krajském městě bude mít jasno až po čtvrtku, ale na třetí kolo přijímaček se nechystá.

Pro září zůstane v lavicích pár volných míst

Uchazečům o studium letos nabídly střední školy v Jihočeském kraji přibližně 11 500 míst. Ze základních škol odchází přibližně 6 500 dětí. Přesto některé školy nebudou do začátku prázdnin vědět, co je v září čeká. Někde jsou připraveni i na volná místa při zářijovém začátku nového školního roku.

Oddychnout si v podstatě mohou v Jírovcově ulici v Českých Budějovicích. „Na osmileté gymnázium máme odevzdáno dvacet devět zápisových lístků. Bereme třicet dětí,“ uvedl ředitel gymnázia Karel Lichtenberg.

Poslední místo se podle ředitele školy zaplní, až doběhnou lhůty na odevzdání zápisových lístků a na odvolání. Rodiče byli při podávání přihlášek podle Lichtenberga zřejmě z velké míry pevně rozhodnuti, a tak v Jírovcově ulici u osmiletého studia velké změny nebyly.

U čtyřletého studia je ale situace jiná. Uchazeči odevzdali 55 tak zvaných zápisových lístků, kterými potvrdili, že na školu nastoupí. Jenže lístek lze jednou přesunout mezi školami. „V pátek si dva uchazeči lístek vyzvedli zpátky. Dnes jsme jeden zápisový lístek přijali,“ komentoval v pondělí aktuální situaci Lichtenberg.

Kapacita

Třetí kolo přijímaček ale pro čtyřletý obor škola pořádat nebude. Kapacita školy je 58 dětí ve čtyřletém studiu a i s 55 budou spokojeni. Definitivně v gymnáziu uvidí, až skončí lhůty pro odvolání.

Školy raději nechají jedno nebo dvě volná místa, protože se dají snadno zaplnit. Kdyby měly vyhlašovat regulérní přijímací řízení, znamená to navíc administrativu a finanční náklady. Stejně jim nikdo nezaručí, že těsně před začátkem školního roku nepřijde někdo z přijatých a nepřesune svůj zápisový lístek.

Zápisové lístky dostávaly děti na základních školách. Zájemcům je mohl vydat za jistých podmínek i krajský úřad. Pro přijímačky jich vydal 1962. Příští studenti je musejí odevzdat do pěti dnů od doručení rozhodnutí o přijetí na příslušnou školu.

S tím, že lístky putují, se setkali i na střední škole a odborném učilišti v Trhových Svinech. „Zápisový lístek vzalo zpět tak čtyři, pět uchazečů,“ uvedl ředitel školy Jaroslav Michal. Nyní zde pořádají třetí kolo přijímaček a přihlášky berou do konce května.