Za víkend zaznamenali hygienici na jihu Čech 123 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k nedělní 18. hodině v regionu zvýšil na 1 651. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 752 a aktuálně pozitivních 889 osob. Za týden prošlo testy téměř 4,5 tisíce lidí.

Od soboty do nedělního večera přijaly laboratoře k vyšetření v regionu 581 suspektních vzorků a tři vzorky od samoplátců. Z vyšetřených vzorků potvrdili hygienici k sobotní 18. hodině 86 pozitivních. K nemocným přibylo čtyřicet žen a šestačtyřicet mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Českobudějovicku (33) a Táborsku (28). „Ve dvaadvaceti případech šlo o kontakt s potvrzeným případem v rodině a v deseti na pracovišti. Osmadvacet kontaktů bylo školních. Dvě osoby se infikovaly v Praze, tři při léčebném pobytu ve Františkových Lázních, dvě v Karlových Varech a jedna v Rakousku. Tři případy se týkají různých sportovních klubů a osm juniorského týmu HC Motor České Budějovice. V sedmi případech původ nákazy stále zjišťujeme,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 889 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 338 na Českobudějovicku, 182 na Táborsku, 96 na Písecku, 83 na Strakonicku, 76 na Českokrumlovsku, 67 na Prachaticku a 47 na Jindřichohradecku. Deset nemocných v souvislosti s koronavirovou nákazou zemřelo. Z hlediska relativního výskytu, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, patří jižní Čechy i nadále s 256,33 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k nedělní 18. hodině), spolu s Královéhradeckým a Ústeckým krajem, do trojice regionů s nejnižším celkovým výskytem COVID-19 v ČR.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 38 152 osob. V povinné karanténě se k nedělní 18. hodině nacházelo 598 osob. Počet vyšetřených samoplátců v regionu se v neděli zvýšil o tři na celkových 7 315,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.

V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnic s výjimkou českobudějovické. V krajském městě najdou odběrové místo v laboratořích Synlab v ulici U tří lvů. Laboratoř Nextclinics znovu testuje samoplátce ve stanu u hlavního vchodu do areálu výstaviště v Husově ulici. Odběry jsou prováděny bez předchozího objednání od pondělí do čtvrtka vždy od 8 do 14 hodin. Synlab testuje také v Českém Krumlově a nyní nově i v českobudějovické Vrbenské ulici v areálu PCO. Odběrové místo pro indikované případy v českobudějovické nemocnici je přesunuto k patrovému parkovišti pro veřejnost, které se nachází u hlavního vstupu do nemocnice. Otevřeno je ve všední dny od 6.30 do 14 hodin. Celkem je nyní v regionu 12 odběrných míst.