Výchozím místem pro všechny trasy je sedlo mezi Kraví horou a Vysokou v nadmořské výšce 800 metrů. K projížďce klasickou technikou se nabízí úseky devět, osm a pět kilometrů.

V minulé zimě byla na pořadu nultá sezona. „Obec koupila skútr a začali jsme projekt uskutečňovat. Do Tří králů bylo najeto předepsaných tři sta kilometrů na garančku. Pak bylo teprve možné připojit za skútr stopovač. Po Třech králích ale sníh roztál,“ připomněl Šulista loňský rozjezd asi jediného běžeckého areálu svého druhu na Českobudějovicku.

Stopy spravuje Šulista pod patronátem Sport klubu Hojná Voda a obce Horní Stropnice. V Novohradských horách už se jezdí i první závody, byť spíše skromnějšího rozsahu. „Na Vánoce jsme jeli Tour Ski Novohradská běžka a minulý víkend se konal již třetí ročník Hojnovodské Zlaté lyže,“ vypočetl Šulista.

“Skútr koupila obec ze svého za necelých dvě stě tisíc korun,“ zmínil starosta Horní Stropnice Václav Kučera. Na provoz skútru a úpravu stopy využili Stropničtí i dotaci kraje. Ještě letos by také obec chtěla vydat informační skládačku a zbývá ještě dokončit značení tras, které vázlo na dohodě s Lesy České republiky. „Už povolili všechno, ale v terénu ještě značení není. Musí se dodělat,“ zmínil Šulista. Do země podle něj přijdou roury, do kterých se na zimu budou vkládat kůly se značením. Po zimě se značení vždy zase odstraní.

Tratě jsou připravené vždy na víkend, pokud počasí dovolí a když je v týdnu stabilní, snaží se místní trasy udržovat i jindy. „Běžkaři drobet jezdí i v týdnu,“ pochválil si stoupající zájem Šulista.