Bývala to chlouba Budějovic, která přitahovala lidi ze širokého okolí. V posledních letech je ale její budoucnost nejistá, chátrá a před nedávnem se tu dokonce zřítil kus střechy. Kulturní dům Slavie stále trápí českobudějovickou radnici, která nemá peníze na jeho opravu a neví, k čemu budovu využít. Osud Slavie by však mohl být jasnější již tento týden. Zítra se zde uskuteční diskuse o možných řešeních.
„Začne ve 14 hodin. Cílem akce je analyzovat současný stav objektu a jeho možnosti do budoucna,“ přiblížila náměstkyně primátora Ivana Popelová. Podkladem pro jednání budou dva projekty. Jeden navrhuje nástavbu kulturního domu, kde by vznikl koncertní sál se zhruba tisíci místy. Druhý pojímá dům jako multifunkční zařízení, v němž by se rozšířil hlavní sál, ale byl by i prostor pro místní kulturní uskupení.
Diskuse se zúčastní odborníci z řad achitektů, provozovatelů kulturních zařízení a památkářů. Radnice oslovila lidi, kteří v Budějovicích nepůsobí, takže jejich pohled by měl být co nejobjektivnější. Do debaty se zapojí architektky Petra Šandová a Hana Zachová, členka týmu Plzeň – hlavní město kultury Šárka Hrdličková nebo ředitel pardubického Divadla 29 Zdeněk Závodný.
Město si dům nechá
O budoucnosti Slavie, jejíž prostory se plně nevyužívají, se mluví více než pět let. Radní letos potvrdili, že si chtějí budovu ponechat, zatím ale nenašli způsob, jak dům provozovat a co tam umístit. Hovořilo se například o Evropském domě kultury, který by se vybudoval za pomoci dotací z EU, centru Hry a klamy nebo divadelní scéně.
Mnoho obyvatel Českých Budějovic by přivítalo, kdyby se do Slavie vrátila kultura. Řada z nich totiž patřila mezi návštěvníky čajů, které se tu pořádaly v šedesátých letech. Pravidelně chodila do Slavie na čaje například Zuzana Rubešová z Českých Budějovic. „Střídaly se tam kapely. Známí v té době byli Sinners, hráli hlavně převzaté skladby, ty co jsou dodnes hity, ale také své písně,“ popsala. Podobně vzpomíná na čaje také Ivo Hajn, zmiňuje, že mezi kolegy a vrstevníky to byla velmi oblíbená akce.
I obnovená tradice se ve Slavii těší značné oblibě. „Chodím tam téměř pravidelně. Atmosféra je super, je to úplně nádherný. Dokonce tam chodí mladší generace, i má dcera,“ pochvaluje si Rubešová. Dodává, že hity, které se hrají dodnes, nezestárly a dokonce se při čajích znovu potkává s lidmi, které třeba desítky let neviděla. „Byla jsem tam i na Silvestra a byl to jeden z nejlepších Silvestrů, které jsem zažila,“ říká Rubešová a doufá, že tradice čajů bude pokračovat.
Chtějí ji probudit
O další oživení Slavie by se měl již tento týden postarat MitOst festival. Ten si právě Slavii vybral jako zázemí pro většinu workshopů, přednášek a seminářů. Ve středu se tu navíc uskuteční zábavné setkání s bohatým programem. „Tato nádherná budova na první pohled působí nevyužitým dojmem, jakoby spala. Také v jejím okolí se téměř nic neděje, proto jsme se rozhodli to tu trochu probudit,“ vysvětlil Martin Kolář ze sdružení Budějovice Kulturní.
Program začne v 10 hodin bubenickým workshopem, během dne se návštěvníci mohou těšit mimo jiné na koncert funkové kapely Strong Coffee a rock'n'rollových Podzemníků, divadlo Arte Della Tlampač, výtvarné dílny nebo bazar gramofonových desek. Vstup na akci je zdarma
ANDREA ZAHRADNÍKOVÁ, EDWIN OTTA