Město vyhlásilo architektonickou soutěž o rekonstrukci KD Slavie vedenou formou soutěžního dialogu. První náměstek primátora Juraj Thoma vysvětluje: „Umožňuje to se všemi, kdo postupují, po celou dobu prací vést debatu a formovat a formulovat výsledky jejich práce.“ Podle administrátora a organizátora soutěže Igora Kovačeviće jde o to, aby se každého workshopu zúčastnil alespoň jeden zástupce z jednotlivých ateliéru. „Každý má hodinu a půl na prezentaci svého návrhu a diskutuje s komisí. Ta bude mít doporučení, co zmenšit, přidat či smazat,“ objasňuje průběh dialogu Igor Kovačević.

Že 33 uchazečů včetně zahraničních odevzdalo profesní přístup, město prý překvapilo. „Nejde jen o to, jak udělat dům z venku a zevnitř, ale jde i o to, jak má žít v nadcházejících letech,“ vysvětluje si Juraj Thoma.

Podle organizátora a administrátora soutěže Igora Kovačeviće rozhodovaly dva parametry. Architektonická kvalita a jak odpovídá případu KD Slavie. Dále technické hledisko. „Šlo o to, jak mohli prokázat, že dělali něco podobného. Nejen, co se týká opravy domu, ale i nové náplně,“ uvedl administrátor. Vybírala komise složená ze závislé části, jíž tvoří politici, a nezávislá zastoupena architekty.

S budovou, okolím a podklady se seznámily architektonické ateliéry, které soutěží, v pátek. Na přelomu ledna a února mají podle Igora Kovečeviće odevzdávat první návrhy. „Ty budou konzultovány s komisí po druhém i třetím workshopu,“ mluví o konci března. Koncem dubna nastane odevzdávání nabídek. „Komise určí pořadí. S prvním se podepíše smlouva a může se začít projektovat,“ nastiňuje harmonogram Libor Kovačević. Stavba bude zaháje v roce 2022. „Slavie bude fungovat do doby, dokud to bude možné,“ ujišťuje Juraj Thoma. Ambicí soutěže je, aby se realizovala v co nejkratším čase, ale ne aby se odbyla. „Požadavky na sál jsou i za dva roky, to nevím, zda můžeme garantovat,“ uvádí.

Ateliéry s odevzdaným návrhem za skicovné obdrží každý 460 tisíc Kč. Necelé dva miliony činí odměna administrátorovi. „Město přikládá zakázce a soutěžnímu dialogu velkou váhu,“ vysvětluje Juraj Thoma. (kam)

Infobox 1

Účastní se firmy:

Plural, SK

Ondřej Císler, Praha

4DS, České Budějovice

Chaix Morel Pichler Proksa, FR, A

Ateliér KAVA, Praha

Projektil Architekti, Praha

Infobox 2

Požadavky:

Klíčový je sál pro 450 sedících a zhruba 70 účinkujících.

Důležité je oživení kluboven.

součástí zadání je i okolí – prostor mezi silnicí a budovou, který zahrnuje i letní scénu, dále přístup k vodě a protější břeh.