Jak bude přes noc?  

Kolem hluboké tlakové níže nad severní Evropou k nám bude v noci z pondělí 10. února na úterý podle předpovědi hydrometeorologů proudit vlhký a chladnější oceánský vzduch od západu. Mezi 20. a 7. hodinou bude zataženo až oblačno, občas déšť nebo přeháňky. Nad 400 m hrozí postupně srážky smíšené nebo sněhové.

Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 4 až 1 °C. Povane čerstvý západní vítr 4 až 8 m/s, který bude bude během noci zesilovat na 7 až 12 s nárazy kolem 20 m/s, na horách kolem 25 m/s. Čerstvý vítr bude i nadále působit komplikace v dopravě a energetice. Na horách hrozí místy tvorba sněhových jazyků.

Pořádně foukat bude i v úterý!

20.57 hod. - Na železnici je provozní obvod České Budějovice aktuálně celý zastaven.

České dráhy prodloužily omezení provozu: 

Na trati č. 190 v úseku Strakonice – České Budějovice, na trati č. 191 v úseku Plzeň hlavní nádraží – Strakonice, na trati č. 220 v úseku České Budějovice – Veselí nad Lužnicí a na trati č. 225 v úseku Veselí nad Lužnicí – Jihlava se plánuje omezení provozu způsobené překážkou na trati do 21 h.

Na trati č. 195 v úseku Rybník – Lipno nad Vltavou se předpokládá překážka v důsledku silného větru do 12. února do 12 h

Na trati č. 196 v úsek České Budějovice – Summerau a na trati č. 220 v úseku Praha-Holešovice – České Budějovice bude překážka následkem silného větru do 22 h.

Na trati č. 199 v úseku České Budějovice – Gmünd NÖ se plánuje překážka do 11.února do 4. h ranní.

Na trati č. 220 v úseku Soběslav – Veselí nad Lužnicí bylo omezení ukončeno.

Na trati č. 227 v úseku Dačice – Slavonice se nyní počítá s omezením do 11. února do 8 h.

Předpokládaný harmonogram obnovy drážní dopravy v provozním obvodu České Budějovice podle Správy železnic:

ČB – Plzeň (stromy u Zlivy a Střelských Hoštic) předpokládané zprovoznění do dnešního večera
ČB – Praha (stromy mezi Hlubokou a Nemanicemi) předpokládané zprovoznění v průběhu dnešní noci
ČB – Horní Dvořiště (stromy v úseku Kamenný Újezd – Holkov), předpokládané zprovoznění v průběhu dnešní noci
ČB – Kájov (trať na Český Krumlov) – zprovoznění v průběhu dneška, Kájov – Černý Kříž (zprovoznění zítra ve 12 hodin)
ČB – České Velenice (stromy u Nových Hodějovic) do dnešní půlnoci
Jindřichův Hradec – Jihlava (stromy Malíkov – Popelín) do dnešní půlnoci

Předpokládaný harmonogram obnovy drážní dopravy na šumavských tratích:
Prachatice – Volary, (do 11. 2. do 12 hodin)
Volary – Vimperk (11. 2. do 12 hodin)
Rybník – Lipno (ve čtvrtek, hodně popadaných stromů a poškozené trakční vedení včetně sloupů)

close Muž před domem uklízel rozbité tašky ze střechy v Českých Budějovicích v Baarově ulici. info Zdroj: Deník/ Jitka Davidová zoom_in 19.56 hod. - Spadané tašky ze střechy svého domu  v Českých Budějovicích v Baarově ulici uklízel dopoledne starší muž Jan. „Tohle je můj barák, kolem sedmé hodiny ranní tady začaly lítat tašky do silnice. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Auta stála naproti, ale tam tašky nedolétly,“ popsal důchodce, který zametal rozbité zbytky střešních tašek.

Začal je uklízet poté, co v Budějovicích utichla vichřice Sabine. „Není to katastrofa, ale nepočítal jsem, že to spadne. Takový vítr tady dlouho nepamatuji. Ještě než jsem to začal uklízet byla tady městská policie, která zabezpečila páskou chodník. Baarova ulice byla ráno neprůjezdná,“ popsal s tím, že kolem dopoledne už ulicí auta projížděla. Škoda na střeše je podle majitele domu zhruba 200 korun. „Jedna taška stojí pár korun, já nějaké doma mám. Střecha je starší, déle jsem ji neměnil,“ vylíčil.

Někde zůstanou lidé bez proudu přes noc

19.20 hod. - Bez elektřiny poskytovatel energie E.ON k pondělní 19. h podle vedoucí Koncernové komunikace skupiny E.ON eviduje na svém distribučním území více než 33 000 domácností. "Nově přibyly poruchy v jižních Čechách," uvádí.

"Na jihu Čech stále trvá kalamitní stav," pokračuje. Bez elektřiny je zde v tuto chvíli přibližně 9 5000 domácností.

Na Jindřichohradecku zůstává bez elektřiny 2 300 domácností oproti ranním 22 000, na Táborsku 2 500 domácností. Na Českokrumlovsku jsou dodávky elektřiny omezeny rovněž pro 2 500 domácností. "Konkrétně jde třeba o lokality Dolní Dvořiště nebo Rožmberk nad Vltavou," vyjmenovává Martina Slavíková.

V 19 hodin byly ukončeny práce v terénu, ty budu opět obnoveny v úterý brzy ráno. "Přes veškeré naše úsilí to vypadá, že některá místa zůstanou bez elektřiny i přes noc, a to zejména na Českokrumlovsku a Jindřichohradecku," říká Martina Slavíková.

"V úterý rušíme ve vybraných lokalitách, kterými je například Dačicko, Prachaticko, Strakonicko, naplánované práce související s výměnou elektroměrů, protože zapojujeme všechny lidi do obnovy dodávek elektřiny," dodává na závěr.

Počet zásahů hasičů spojených s orkánem už přesáhl tisícovku  

18.54 hod. - Podle mluvčí hasičů Venduly Matějů se situace po obědě trochu uklidnila. "Ale v odpoledních hodinách se vítr na územní Jihočeského kraje rozfoukal znova," myslí si. "Evidujeme celkem již okolo 1100 událostí spojených s orkánem Sabine. Stále se jedná o tzv. vícečetné události, kdy hasiči v rámci jednoho výjezdu odklízejí i více spadlých stromů," doplňuje.

Hasiči podle mluvčí pokračují v odklízení popadaných nebo vyvrácených stromů. Dále se věnují uvolňování silnic, železnic nebo sundání spadlých stromů z drátů elektrického vedení. To patří k nejčastějším zásahům hasičů na jihu Čech. "Kromě toho jednotky musí stále zajišťovat uvolněné části střech, zabezpečují létající cedule či billboardy," dodává mluvčí.

Počty zásahů evidované hasiči:
Českobudějovicko: celkem 241 událostí
Českokrumlovsko: celkem 160 událostí
Jindřichohradecko: celkem 159 událostí
Písecko: celkem 78 událostí
Prachaticko: celkem 116 událostí
Strakonicko: celkem 135 událostí
Táborsko: 140 událostí

"Počet událostí se ale každou chvíli mění a stále narůstá. Na operačním středisku je řada událostí ještě v tzv. zásobníku," uvádí Vendula Matějů a vysvětluje: "Jedná se o události, které nejsou v tuto chvíli úplně akutní, nehrozí u nich bezprostřední nebezpečí a operační důstojníci je proto odkládají na pozdější dobu."

18.52 hod. - Orkán Sabine se přehnal přes Šumavu. Silný vítr tam vyvracel a lámal stromy. Tiskový mluvčí Národního parku (NP) Šumava Jan Dvořák uvádí: "Objem polomů však neznáme, jelikož dnes lesnický personál z důvodu bezpečnosti nevcházel do lesních porostů." Škody se tak začnou zjišťovat až v úterý 11. února. "První odhady by tak mohly být známy ve středu dopoledne - záleží však na vývoji počasí, především větru," dodává.

Jan Dvořák doporučuje nevstupovat do lesních porostů a na turistické stezky vedoucí lesními porosty. "Stále totiž hrozí pády stromů," upřesňuje a dodává: "Pokud však návštěvníci budou vyrážet do terénu, žádáme je, aby dbali zvýšené opatrnosti."

V úterý dopoledne plánuje NP Šumava zhodnotit, zda již budou moci být otevřena návštěvnická a informační centra. "Vypadá to, že dodávky elektřiny by již mohly být obnoveny a obsluha návštěvnických center bude zjišťovat případná rizika v okolí výběhů návštěvnických center Srní a Kvilda," myslí si Jan Dvořák.

Kalamitní stav trvá

17.53 hod. -  "Na jihu Čech trvá kalamitní stav. Kvůli větrnému počasí během odpoledne stoupl i počet poruch na vedení vysokého napětí, a to na více než šedesát. Přesto se nám daří počty domácností, které zůstávají bez elektřiny, v průběhu dne snižovat," uvedla Martina Slavíková, vedoucí Koncernové komunikace skupiny E.ON v České republice s tím, že momentálně je jich zhruba 15 000, zatímco kolem deváté ráno bylo bez elektřiny téměř 50 000 domácností.

Nejvíce zasaženo je v tuto chvíli Českokrumlovsko, kde je bez elektřiny momentálně 5 800 domácností, zatímco kolem druhé odpoledne to bylo 8 200 domácností.

17.41 hod. - Před nebezpečným orkánem v Jihočeské zoologické zahradě Hluboká nad Vltavou v pondělí zavřeli.

Fotogalerie: Zvířata v Zoo Dvorec u Borovan vichřice netrápila

V Zoo Dvorec měla zvířata v pondělí klid, orkán je netrápil. Jana Ambrožová ze Zoo Dvorec situaci přiblížila. „Musíme děkovat, že Zoo Dvorec se prozatím tato vichřice vyhnula, ale přišel vydatný déšť.

Hydrometeorologové varují aktuálně před silným větrem  

17.19 hod. - Český hydrometeorologický ústav vydal pro Jihočeský kraj na dobu v rozmezí od pondělní 17. h do 20 h následujícího dne varování před silným větrem. Do 17 h platila výstraha před velmi silným větrem. Dá s z toho soudit, že vítr bude zeslabovat. Vát bude silný západní vítr místy s nárazy nad 65 km/h. Co doporučuje Český hydrometeorologický ústav ke zmírnění následků jevu? "Možná jsou poškození stromů a lesních porostů, možné budou menší škody na budovách. Hrozí nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, možné jsou i komplikace v dopravě. Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbejte zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách je třeba omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií," vyzývá Český hydrometeorologický ústav na portále chmi.

České dráhy znovu posunuly plánované omezení provozu  

17.18 hod. - K posunům plánovaných omezení provozu Českých drah, které nastaly mimořádně v důsledku siného větru, došlo na trati č. 196 v úseku České Budějovice – Summerau a č. 220 v úseku Praha-Holešovice – České Budějovice až do 18 h. T Na trati č. 199 v úseku České Budějovice – Gmünd NÖ se plánuje ukončení omezení 11. února ve 4 h ráno. Na trati č. 200 v úseku Čimelice – Vráž u Písku očekávejme konec omezení v 16.35 h. Na trati č. 227 v úseku Dačice – Slavonice se počítá s ukončením omezení v 17 h

close Stromy padaly ve Velešíně ve městě i mimo něj. info Zdroj: Archiv Jiřího Růžičky zoom_in

17.11 hod. - V Lipně nad Vltavou měl spadnout strom na rodinný dům. Ukázalo se ale, že je to trochu jinak. To vichr strhl ze střechy rodinného domu většinu kryriny.

Stromy při pádu přejely přes zeď paneláku na Sídlišti ve Velešíně.

Orkán na jihu Čech napáchal škody v Budějovickém Budvaru

close Cizí střecha se při orkánu Sabine utrhla a napáchala škody v Budvaru info Zdroj: Radek Petr zoom_in 16.27 hod. - Mluvčí Budějovického Budvaru Markéta Ježková uvedla, že během vichřice se uvolnila v pondělí střecha ze sousední budovy a části této střechy spadly do areálu pivovaru. „Střecha poničila zaparkovaná vozidla v areálu pivovaru. Zároveň kusy střechy poničily i naše zboží,“ sdělila mluvčí s tím, že škody se pohybují v řádech sta tisíců korun. „Pracovníci škody od rána likvidují a bude se dále odhadovat jejich výše,“ dodala mluvčí.

Fotogalerie: Řádění Sabiny na Českobudějovicku

Varování Českého hydrometeorologického ústavu  

16.16 hod. - Český hydrometeorologický ústav varuje před velmi silným větrem, který má trvat na jihu Čech až do 17. hodiny. Očekává se západní vítr s nárazy nad 90 km/h.

Český Hydrometeorologický ústav na portálu chmi varuje: "Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Možné je přerušení elektrického vedení. Hrozí ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy. Dále hrozí komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení prázdného nákladního automobilu. Doporučuje se sledovat vývoj situace na internetu ČHMÚ www.chmi.cz a ve sdělovacích prostředcích, sledovat dopravní zpravodajství. Dále zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Omezit pohyb venku i jízdy autem. Nezdržovat se a neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Nechodit do lesa a nepřibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy jet maximálně opatrně a pomalu. Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry. Dodržovat pokyny Horské služby."

Kdy se rozjedou vlaky?

16.13 hod. - České dráhy posunuly plánované omezení provozu na trati č. 190 v úseku Strakonice – České Budějovice, na trati č. 191 v úseku k Plzeň hlavní nádraží – Strakonice, na trati č. 220 v úseku České Budějovice – Veselí nad Lužnicí, na trati č. 225 v úsek Veselí nad Lužnicí – Jihlava kvůli překážce do 18 h.

Na trati č. 196 v úseku České Budějovice – Summerau a na trati č. 220 v úseku Praha-Holešovice – České Budějovice kvůli následkům silného větru se plánuje omezení provozu do 16 h.

Plánovaný harmonogram obnovy drážní dopravy na šumavských tratích podle Správy železnic:

Číčenice – Prachatice (do 18. hodiny)
Prachatice – Volary (do 11. 2. do 12 hodin)
Volary – Vimperk (11. 2. do 12 hodin)
Rybník – Lipno (ve čtvrtek, hodně popadaných stromů a poškozené trakční vedení včetně sloupů)

Předpokládaný harmonogram obnovy drážní dopravy v provozním obvodu České Budějovice podle Správy železnic:

ČB – Plzeň (stromy u Zlivy a Střelských Hoštic) předpokládané zprovoznění do dnešního večera
ČB – Praha (stromy mezi Hlubokou a Nemanicemi) předpokládané zprovoznění v 18 hodin
ČB – Horní Dvořiště (stromy v úseku Kamenný Újezd – Holkov), do dnešní 18. hodiny
ČB – Kájov (trať na Český Krumlov) – zprovoznění v průběhu dneška, Kájov – Černý Kříž (zprovoznění zítra ve 12 hodin)
ČB – České Velenice (stromy u Nových Hodějovic) do dnešní půlnoci
Jindřichův Hradec – Jihlava (stromy Malíkov – Popelín) do dnešní půlnoci
Šumavské tratě: Číčenice – Prachatice (do 18. hodiny), Prachatice – Volary (do 11. 2. do 12 hodin), Volary – Vimperk (11. 2. do 12 hodin)
Rybník – Lipno (ve čtvrtek, hodně popadaných stromů a poškozené trakční vedení včetně sloupů)

15.26 hod. - Na extrémní stupeň nebezpečí zvýšil varování Český hydrometeorologicky ústav v kontextu se silným větrem. Uvedlo to ve 14.32 h Ministerstvo dopravy České republiky s tím, že v pohotovosti je koordinační skupina, kterou ustanovil vicepremiér pro hospodářství a ministr Karel Havlíček. "Od půlnoci jsme preventivně na značkách, řešíme opatření kvůli orkánu Sabine, aktivity a opatření koordinuji se Ředitelstvím silnic a dálnic, Správou železnic, Řízením letového provozu, ČEZ i ČEPS," říká vicepremiér a ministr Karel Havlíček a dodává: "Vypadá to, že vítr bude silnější, než se původně předpokládalo, nechceme nic podcenit. Nemusí to být nic vážného, ale je lepší být připraven. Vůbec poprvé funguje koordinovaná skupina veškeré dopravy a energetiky.“

Vlaky stále nejezdí

15.20 hod. - Z důvodu bezpečnosti provozu byl podle informací od Správy železnic a dopravních cest zastaven provoz nejen v celém českobudějovickém obvodu, ale i na trati č. 194 v úseku Český Krumlov - Kájov a na trati č. 197 v úseku Číčenice - Volary ; silný vítr - bezpečnost provozu. Provoz byl obnoven v na trati č. 200 v úseku Čimelice - Vráž u Písku, na trati č. 194 v úseku Křemže - Boršov nad Vltavou, na trati č. 227 v úseku Slavonice - Dačice.

15.09 hod. - Aktuální stav zásahů jihočeských hasičů v jednotlivých regionech ke 14. hodině přiblížila mluvčí Vendula Matějů:

Českobudějovicko: celkem 167 událostí, většinou přibyly další popadané stromy, kromě toho hasiči odstraňovali uvolněné plechy na střeše v Českých Budějovicích v oblasti Voříškův Dvůr, ve sportovním areálu SKP Policie ČR na Jiráskově nábřeží, na střeše domu v Branišovské ulici a ve Vrbenské ulici. Na sídlišti Máj v Českých Budějovicích zajišťovali na střeše domu v ulici M. Horákové uvolněnou stříšku balkónu. V obci Olešnice, části obce Buková spadlý strom poškodil střechu rodinného domu.

Fotogalerie: Řádění Sabiny na Českobudějovicku

Českokrumlovsko: celkem 124 událostí, z toho kromě popadaných stromů na komunikace hasiči zajišťovali v Českém Krumlově - Domoradicích utržené dveře na střeše panelového domu a plech visící ze střechy, další plech na střeše jistili hasiči na bytovce ve Chvalšinách a také na střeše mateřské školy v Dolním Dvořišti. V Lipně nad Vltavou a v Novém Spolí stromy spadly na rodinné domy.

Fotogalerie: Řádění orkánu Sabina na Českokrumlovsku

Jindřichohradecko: celkem 110 událostí, většinou jde o stromy, uvolněné střechy jsme zajišťovali ve Slavonicích, Českých Velenicích a Dukelské ulici v Třeboni.

Písecko: celkem 48 událostí, kromě popadaných stromů hasiči sundavali větrem uvolněnou ocelovou lávku vedoucí na domě v Budějovické ulici v Písku ke komínu, zajišťovali měděné lemování střechy v Rokycanově ulici v Písku a uvolněné plechy na činžovním domě v Kollárově ulici v Písku.

Fotogalerie: Řádění Sabiny na Písecku

Prachaticko: celkem 84 událostí, nové události jsou všechno spadané stromy na silnici.

Fotogalerie: Sabina na Prachaticku. Na auto spadl strom

Strakonicko: celkem 91 událostí, z toho jednotky zajišťovaly uvolněný poutač v Písecké ulici ve Strakonicích, uvolněné plechy na střeše domu v Miloňovicích, v Heydukově a Bezděkovské ulici ve Strakonicích, Šumavské ulici ve Vodňanech a v Dražejově.

Fotogalerie: Bouře Sabine na Strakonicku

Táborsko: 58 událostí, kromě popadaných stromů řešíme uvolněné střechy v Táboře v ulicích Mládeže, Soběslavské a v Raděticích, v Táboře v Trocnovské ulici byl ohlášen pád stromu na bytovku.

Fotogalerie: Řádění Sabiny na Táborsku

15.07 hod. - Jednotka mirovických dobrovolných hasičů vyjížděla od rána do jedné hodiny odpoledne k pěti zásahům. "První výjezd jsme měli ve 4.10 hodin k padlému stromu přes cestu v Orlíku nad Vltavou. Další strom jsme odklízeli na Holém Vrchu mezi Plíškovicemi a Počaply, pak jsme zajišťovali uvolněný okap přímo v Mirovicích," vysvětlil náměstek starosty SDH Mirovice Jiří Jílek. Dodal, že pak odklízeli další strom, který padl přes elektrické vedení a na trafostanici v obci Řeteč. Po 13. hodině se vrátili z pátého výjezdu, a to od dopravní nehody u Nerestců na silnici R4. "Vítr sfoukl nákladnímu autu přívěs a ten zavadil o dodávku. Naštěstí tam nedošlo k žádnému zranění," dodal Jiří Jílek.

15.06 hod. - Na jihu Čech trvá kalamitní stav i nepříznivé větrné počasí. "Přesto se nám daří počty domácností, které zůstávají bez elektřiny v průběhu dne snižovat – momentálně jich je zhruba 17 tisíc. Kolem deváté ráno jich bylo téměř 50 tisíc. Poruch na vedení vysokého napětí evidujeme 66," uvedla Martina Slavíková z E.ONu ve tři hodiny odpoledne.

Nejvíce zasaženo je podle jejích slov v tuto chvíli Českokrumlovsko, kde je bez elektřiny momentálně 8 200 domácností, a to například v lokalitách Horní Planá (1850), Frymburk (900) nebo Chvalšiny. "Bez elektřiny zůstávají domácnosti na Jindřichohradecku, konkrétně třeba v obcích Kunžak, Český Rudolec nebo Cizkrajov. Na Prachaticku je bez elektřiny 1 200 domácností, na Strakonicku jeden tisíc a na Českobudějovicku šest set," sdělila Martina Slavíková s tím, že E.ON maximálně posílil směny na dispečinku i v terénu. "Děláme vše pro to, abychom všechny dodávky během dneška obnovili, ale bude hodně záležet na počasí," uzavřela.

Na železnici je dál výluka

15.01 hod. - Vlaky z Českých Budějovic na jih dál nejezdí, autobusy jen do Horní Plané, dál na Šumavu ne. "Náhradní autobusy na trati obsluhované společností GW Train Region a. s. jezdí v úseku České Budějovice - Horní Planá místo všech vlaků. V úseku Horní Planá - Volary jsou všechny vlaky zrušeny bez náhrady!" upozorňuje společnost na své facebookové stránce.

Hasiči z Vodňan jistili komín i přitloukali plechy  

14.16 hod. - Desítky zásahů měli v pondělí 10. února přes den profesionální hasiči z Vodňan. Jen co například zajistili komín, který je stěží odolával poryvům větru, hned jeli do ulice Šumavská, kde bouře Sabine zničila plechové lemování střechy. "Od rána jsme se nezastavili a vzhledem tomu, že začalo znovu foukat, se to asi nezmění," řekl jeden z posádky hasičského vozu.

Majitelka domu popsala okamžiky, které ji vyděsily. "Najednou začalo něco hrozně mlátit do střechy. Moc jsem se bála, že je celá střecha pryč. Naštěstí to bylo jen to lemování, jeden kus se utrhl a druhý mlátil do střechy," vysvětlila, proč volala na pomoc hasiče.

Kromě toho případu ale vítr vyvrátil smrk u kulturního střediska, shazoval tašky ze střech nebo ničil stříšky na balkonech.

Sabine na Strakonicku. | Video: Deník/Petr Škotko

14.07 hod. - Martina Slavíková, mluvčí společnosti E.ON, krátce po jedné hodině odpolední uvedla, že kalamitní stav na jihu Čech stále trvá. Bez elektřiny zůstává asi 20 000 domácností. Konkrétně v Nové Bystřici (2 200 odběrných míst) na Jindřichohradecku je vedení porušeno z obou stran, takže poruchu nejde vyřešit z dispečinku pomocí manipulací na dálku, ale bude nutné ji odstranit fyzicky přímo v terénu. Bez elektřiny jsou lidé také v lokalitách Nová Pec, Petříkov, Horní Planá, Frymburk nebo Dolní Dvořiště.

close Pracovníci EO.Nu museli na s pomocí jednotky SDH Velešín náhradní zdroj (elektrocentrálu) napojit velešínskou čistírnu odpadních vod. info Zdroj: Petr Skřivánek zoom_in

Pracovníci EO.Nu museli s pomocí jednotky SDH Velešín elektrocentrálu napojit velešínskou čistírnu odpadních vod.

"V jižních Čechách musíme řešit i netypické kritické situace – například bez elektřiny zůstala na několik hodin čerpací stanice odpadních vod ve Velešíně, která je přímo nad vodní nádrží Římov (slouží jako rezervoár pitné vody pro České Budějovice a okolí). Hrozilo tedy možné znečištění vodní nádrže odpadními vodami. Abychom tomu předešli, poslali jsme do čističky ve Velešíně náš náhradní zdroj elektřiny," popsala Martina Slavíková.

Aktuálně z železnice:

13.47 hod. - České dráhy posunuly plánovaný konec omezení provozu na úsecích Strakonice - Č. Budějovice, Plzeň - Strakonice, Č. Budějovice - Veselí nad Lužnicí a Veselí nad Lužnicí - Jihlava až na 15. hodinu.

Čistička bez proudu

13.45 hod. - Kvůli zpřetrhanému vedení museli do Velešína vyrazit členové tamní výjezdové jednotky SDH obce a také pracovníci E.ONu s elektrocentrálou. Velešínská čistírna odpadních vod se totiž ocitla bez proudu, takže bylo potřeba ji bezodkladně napojit na náhradní zdroj.

Fotogalerie: Řádění orkánu Sabina na Českokrumlovsku

13.42 hod. - V lékařském domě v Nové Bystřici nejde už od dopoledních hodin elektřina, doktoři proto uzavřeli ordinace a neordinují. "Dokonce tu dvě hodiny nefungovaly ani sítě mobilních operátorů, ty už jsou ale naštěstí v provozu. Zavřená je i lékárna, která bez proudu nemůže vydávat léky. Vstupní dveře tu jsou na elektrický proud, a ty se v rámci protipožárních opatření odblokovaly a zůstaly otevřené, takže by tu pacientům byla i zima. Mimořádné události bohužel nemůžeme ovlivnit, ani nemáme záložní zdroj. Ten u nás ale, myslím, není nutný. Nepotřebujeme udržovat pacienty na přístrojích, jako například v nemocnicích. Tam je to životně důležité," popsala situaci praktická lékařka Alena Regentíková.

13.29 hod. - Mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů přiblížila aktuální souhrn zásahů k pondělnímu poledni:

Českobudějovicko: celkem 151 událostí, zásahy u uvolněných částí střech v Českých Budějovicích v ulicích Strádova, Dobrovodská, Pekárenská, Plzeňská, Novohradská, Ledenická, Lipenská, Jaselská, dále také na obchodním centru IGY, kostele v ulici Emy Destinové v Českých Budějovicích, hasiči zajišťují střechy v Korostenské ulici v Homolích, v Dasným nebo Lišově, řeší srolovanou střechu garáže na Žižkově třídě v Českých Budějovicích, střechu školky v Hluboké nad Vltavou, uvolněný billboard, který narazil do domu na Lidické třídě v Českých Budějovicích, další uvolněné reklamy v Čechově ulici nebo v Plzeňské ulici v Českých Budějovicích.

Českokrumlovsko: celkem 112 událostí, z toho přibyly další uvolněné střechy například ve Velešíně, několik zásahů evidují hasiči na střechách v Českém Krumlově - Domoradicích nebo na sídlištích Plešivec nebo Vyšný, dále pak v Přední Výtoni. U Herbertova došlo k nárazu osobního auta do stromu, stejně tak u obce Mostky. Nejsou hlášené zraněné osoby.

Jindřichohradecko: celkem 88 událostí, většinou jde o stromy, uvolněné střechy hasiči zajišťovali například ve Vídeňské ulici v JIndřichově Hradci, v Třeboni na Masarykově náměstí, ve Slavonicích, Českých Velenicích, Studené, části obce Skrýchov nebo v Nové Bystřici. Hasiči řešili padající střešní tašky na kostele v Husově ulici v Třeboni nebo uvolněný komín rodinného domu v ulici Na Kopečku v Třeboni.

Písecko: 34 událostí (všechno padlé stromy).

Prachaticko: celkem 80 událostí, z toho kromě v předchozí zprávě uvedených událostí mimo popadaných stormů zasahovali hasiči u další uvolněné střechy v obci Stožec.

Strakonicko: celkem 83 událostí, z toho další zajištění uvolněných plechů nebo částí střech ve Vodňanech, Hoslovicích a Číčenicích, zabezpečení uvolněného komína ve Vodňanech nebo zabezpeční ulítlé střechy garáže v Bicanově ulici v Sedlici.

Táborsko: 40 událostí, kromě popadaných stromů řeší hasiči uvolněné střechy v Táboře v ulici Kpt. Jaroše, U Lázní, Kosova, dále v Mašovicích a v Nerudově ulici v Sezimově Ústí.

Lávka u Budvar arény je od jedné průchozí  

13.27 hod. - Se zvýšenou opatrností bude možné podle mluvčí magistrátu v Českých Budějovicích Jitky Welzlové projít od 13 h přes lávku u Budvar arény. "Vyvrácený strom je už částečně rozřezaný, ale při pádu poškodil zábradlí lávky, které se ještě musí opravit. Poškozený strom bude definitivně odstraněn během zítřka," uvádí.

Vichřice strhla střechu Koh-i-nooru  

close Orkán Sabine se vyřádil i na střeše skladu firmy Koh-i-noor. info Zdroj: Archiv firmy Koh-i-noor zoom_in 13.24 hod. - Kolem 7. hodiny ranní poničil orkán budovu centrálního skladu Koh-i-noor v Novohradské ulici v Českých Budějovicích. Uvedl to tiskový mluvčí Koh-i-nooru Jan Kubát.

"Byla stržena horní vrstva střechy, kterou poryv větru následně odnesl na přilehlou železniční trať, kde poničila stojící automobil železničních hasičů. V důsledku odtržení střechy byla zároveň značně poničena střešní solární elektrárna umístěná na objektu centrálního skladu," přibližuje mluvčí. Výše škod zatím není ani předběžně vyčíslena. "Je zřejmé, že bude vysoká," míní Jan Kubát a dodává: "Nejdůležitější však je, že nebyl nikdo zraněn a veškeré škody jsou pouze materiální".

Fotogalerie: Řádění Sabiny na Českobudějovicku

13.07 hod. - V táborské ulici U Lázní vichr odnesl před devátou hodinou kus plechové střechy domu asi 4x4m a pár tašek. Vichřice v Táboře dosahovala podle údajů meteorologů v nárazech rychlosti až 85 km/hod.

close Část chodníků v Budějovické ulici v Táboře je uzavřena kvůli popadaným střešním taškám. info Zdroj: Redakce zoom_in Hlášení Technických služeb Tábor (TST) (v 10.40hod.): V Budějovické ulici pod schody u husitského kostela je popadaná hromada tašek ze střechy. Je to na chodníku i v silnici. Jsou tam hasiči a TST tam mají už i metaře, kteří vše shrnují na hromadu ke zdi, aby byl zajištěn průjezd a průchod. Na sídlišti Nad Lužnicí je převráceno větší množství popelnic a kontejnerů na komunální odpad, ale není v silách TST je stavět zpět. Uklízejí se zpevněné plochy, velký nepořádek je na trávnících a v keřích, tento stav se odstraní později ve spolupráci s Odborem životního prostředí. Objevují se i ulámaná víka na košících a bednách na posyp. Zaměstnanci TST jezdí a zajišťují je drátem.

close Část chodníků v Budějovické ulici v Táboře je uzavřena kvůli popadaným střešním taškám. info Zdroj: Redakce zoom_in

Část chodníků v Budějovické ulici v Táboře je uzavřena kvůli popadaným střešním taškám.

Orkán Sabine zavřel ve Vodňanech úřad práce  

12.57 hod. - Kvůli větrné bouři Sabine zavřeli ve Vodňanech úřad práce. Ze střechy tu padaly tašky a hrozilo nebezpečí úrazu. „Úřad je zavřený, jak dlouho bude situace trvat, zatím nevíme. V současné době nemůže kvůli silnému větru nikdo ani na střechu, aby zkontroloval, jak to tam vypadá,“ uvedla jedna z úřednic, své jméno ale uvést nechtěla.

„Kolem vchodu je natažená páska, aby nikdo na rizikové místo nevstupoval,“ uvedl za hlídku Městské policie Vodňany Zdeněk Valenta. Lidé, kteří nad úřadem bydlí v městských bytech, mají samostatný vchod, který mohu využívat.

Vítr řádil po celých Vodňanech. U kulturního domu padl stříbrný smrk, polámané jsou větve stromů v různých částech města a i z dalších střech po městě padají tašky, jednou z nich je také místní dům dětí a mládeže. „Majitelé už ale většinou stihli prostor zabezpečit, aby se nikomu nic nestalo,“ dodal za městskou policii Jiří Veselý.

Řádění orkánu a škody, které vznikly, sleduje po městě i starosta města Milan Němeček, podle kterého byl vítr nejsilnější ráno. „Právě jsem na sídlišti Škorna, kde spadlo zastřešení jednoho z balkonů. A na Rechlích jsme měli spadlý strom, který skončil na autě, naštěstí v něm nikdo neseděl, bylo tu jen zaparkované,“ zmínil další škody, které vichr ve Vodňanech napáchal, starosta.

Lipno opět v provozu  

12.55 hod. - Dobrá zpráva pro lyžaře přichází z Lipna nad Vltavou. "Všechny lanovky jsou opět plně v provozu a Skiareál Lipno je pro veřejnost otevřený bez omezení," ohlásila krátce po pondělním poledni Olga Kneiflová ze skiareálu.

Dobrá zpráva pro cestující vlakem:

12.53 hod. - Omezení vlakových spojů z a do Českých Budějovic by mělo platit do jedné hodiny odpolední. Náhradní doprava je zavedena v úseku mezi Veselím nad Lužnicí a Budějovicemi a také mezi Strakonicemi a Budějovicemi. Rychlíky na lince Plzeň - Brno jsou mezi Plzní a Jihlavou odřeknuté bez náhrady. Cestující z vlaku R 654, který stojí ve stanici Počátky Žirovnice, se dočkají autobusu. Ten přijede kolem půl druhé.

Uzavření hřbitova:

12.31 hod. - Lesní hřbitov v Písku je od pondělí 10. února uzavřen pro veřejnost. Důvodem je nepříznivé počasí. "Vzhledem k silnému větru zde hrozí nebezpečí úrazu v důsledku padajících stromů a větví. Doporučujeme také dbát zvýšené opatrnosti v parcích a nechodit do lesa," uvedla mluvčí písecké radnice Irena Malotová s tím, že s uzavřením hřbitova se počítá předběžně do středy. Orgán státní správy lesů bude postupovat dle vyvíjející se situace. V nutném případě lze očekávat i plošný zákaz vstupu do lesů.

12.30 hod. - Hasiči na Písecku likvidovali několik popadaných stromů. Situace ale není nijak dramatická. "Jinde jsou na tom asi hůř. V Písku a okolí zatím všechno stíhají profíci, my jsme připraveni v záloze na stanici. Když se počasí už nezhorší, tak to bude v pohodě," zmínil za písecké dobrovolné hasiče jejich velitel Lukáš Nebes.

Fotogalerie: Řádění Sabiny na Písecku

12.24 hod. - Dobrovolní hasiči z Dačic během dopoledne zasahovali především u stromů, které popadaly kolem silnic. "Dva stromy spadly také na zahradě základní školy v Komenského ulici. Naštěstí se nikomu nic nestalo," zmínil dačický starosta Karel Macků.

12.20 hod. - Poruch na vedení vysokého napětí EO.Nu stále přibývá - nyní jich společnost eviduje téměř osmdesát. Největší problémy jsou kromě jihu Čech také na západě Vysočiny. Počet domácností bez proudu v těchto místech se snížil na 35 tisíc.

Kde je bezpoudí:

"V Jihočeském kraji trvá kalamitní stav. Nejvíce je zasaženo Jindřichohradecko, ale i tady jsme snížili počty domácností bez elektřiny na polovinu (z 22 na 11 tisíc domácností). Konkrétně jde třeba o obce Nová Bystřice nebo Studená. Na Českokrumlovsku zůstává bez elektřiny zhruba 10 000 domácností, například v obcích Frymburk, Horní Planá nebo Černá v Pošumaví," popsala Martina Slavíková z energetické společnosti.

"Vítr na západě území pomalu utichá a situace v síti se stabilizuje, ale podle meteorologů se od západu přibližuje další vlna silného větru, takže předpokládáme, že situace se bude během dne ještě vyvíjet. V tuto chvíli intenzivně pracujeme na obnově dodávek elektřiny přímo v terénu, ale provádíme i dálkové manipulace na dispečinku. Počasí je na mnoha místech extrémní, takže v určitých lokalitách, zejména v lesních úsecích, kde hrozí pády stromů a situace je pro práce v terénu velmi nebezpečná, provádíme jen dálkové manipulace, tedy jen přes dispečink," vysvětlila dále.

Fotogalerie: Řádění orkánu Sabina na Českokrumlovsku

12.18 hod. - Jan Pěsta, ředitel Městských lesů Prachatice nedoporučuje vstupovat do lesních porostů. 

12.11 hod. - Strženou střechu na budově společnosti Gasped za českokrumlovským Tescem pomáhá odklidit Martin Smoleňák, který kolem půl jedenácté dopoledne dorazil na místo se svým lesnickým kamionem s hydraulickou rukou. "Cestou z Rožmberka to sice bylo samý strom přes cestu, ale dalo se to projet," hlásil.

Fotogalerie: Vichr strhl střechu

11.59 hod. - V Suchdole nad Lužnicí před několika dny s ohledem na hrozbu vichřice navýšili stav dobrovolných hasičů - ze čtyřech na devět. "Naši kluci, poloprofíci, kteří tu drží pohotovost dvacet čtyři hodin denně, fungují ve čtyřech lidech. To je posádka na jedno auto. A protože máme dvě auta, tak jsme se domluvili s velitelem, že od včerejška drží pohotovost devět lidí a v pohotovosti jsou obě auta. Byla to víceméně preventivní věc. Podle aktuálních informací, co mám, jezdí naši hasiči nejen na Suchdolsku, ale samozřejmě pomáhají například v Hamru, u Halámek a podobně. Činí se dobře, myslím, že profíci dneska všechno sami zvládnout nemohou. Musíme pomoct i my," vysvětlil suchdolský starosta Luboš Hešík.

E.ON vyhlásil v Jihočeském kraji kalamitní stav!

11.46 hod. - Podle aktuálního vyjádření Martiny Slavíkové z E.Onu poruch v síti stále přibývá, aktuálně jich na vedení vysokého napětí evidují kolem 60. Krátce po desáté hodině uvedla: "Nejvíce zasažené jsou jižní Čechy, ale poruchy začaly přibývat už i na Vysočině. Bez elektřiny je na našem distribučním území asi padesát tisíc domácností. Proto jsme se rozhodli vyhlásit v Jihočeském kraji kalamitní stav. Ve spolupráci s hasiči informujeme všechny starosty v jižních Čechách, aby pak mohli komunikovat přímo s obyvateli a přinášet jim aktuální informace. Zároveň jsme ve spojení s krizovým štábem kraje a obcí s rozšířenou působností."

Situace je pro E.ON v tuto chvíli nejvážnější na Jindřichohradecku, kde je bez elektřiny asi 22 tisíc domácností, problémy přetrvávají i na Prachaticku nebo Českokrumlovsku. "Naopak situace se uklidnila na Strakonicku, kde utichl vítr a podařilo se nám opravit největší poruchy," uvedla Martina Slavíková.

V tom kraválu ani nevěděli, že jim vítr bere střechu  

close V Hodějove zničila bouře střechu na hale se senem. info Zdroj: Deník/ Petr Škotko zoom_in 11.44 hod. - V pondělí 10. února brzy ráno vyrazil soukromý zemědělec Antonín Turek z Hodějova u Kraselova na Strakonicku do kravína. Jako vždy. Ale tentokrát na něj čekalo nemilé překvapení. "Na hale, kde máme seno, chyběl pořádný kus střechy. Vítr ho utrhl a odnesl asi o třicet metrů dál, kde s ním praštil na jinou střechu. Bydlíme kousek od kravína, ale nic jsme neslyšeli. Byl to takový kravál, že jsme ani nevěděli, že nám vítr trhá střechu," řekl Antonín Turek a rukou ukázal směr, kterým střecha letěla. Její dopad byl drtivý. "Rozbila další střechu, zničila nosníky, lámala trámy. Řekl bych, že celková škoda je tak 150 tisíc korun. Ale ještě že tady nikdo nebyl," dodává a ukazuje na hromady eternitu na zemi.

Soukromé zemědělství má od roku 1991 a podniká se synem. Podobnou věc ale nikdy neřešili. "Ještě, že jsme pojištěni," jinak nevím, kde bychom na opravy vzali," dodává Antonín Turek.

Rychlost větru 114 km/h:

12.29 hod. - Orkánu Sabine naměřili na meteostanici v Kocelovicích rychlost 114 km/h. Byl to největší náraz větru, který meteorologové zaznamenali, a to v pondělí 10. února kolem půl sedmé ráno. „Foukalo to hezky, ale to nejhorší už by mělo být pryč. Ovšem na Kyrilla to zdaleka nemá,“ zhodnotil situaci meteorolog Zdeněk Vondra.

Fotogalerie: Bouře Sabine na Strakonicku

Orkán Kyrill se přes Českou republiku přehnal v roce 2007. V Kocelovicích tehdy dosáhl rychlosti 153 km/h, hodnota byla naměřena 18. ledna. V Česku bouře dosáhla maxima 19. ledna v 1 hodinu, nejvyšší naměřená rychlost větru byla zaznamenána na vrcholu Sněžky a dosáhla hodnoty 216 km/h.

Vítr sebou přinesl i prudké zvýšení teploty. V Českém Krumlově dosáhl vítr podle informací z automatické stanice Českého hydrometeorologického ústavu v devět hodin ráno v nárazu rychlosti téměř 95 km/hodině (přes 26 m/s), teplota se vyšplhala na 14 °C. V Byňově na Novohradsku hlásí stanice dokonce 15,4 °C. Už se ale začíná znovu ochlazovat.

11.25 hod. - Město Tábor zatím patří k méně postiženým částem kraje a okresu. Od rána měli hasiči v Táboře dva výjezdy k padlým stromům. Technické služby města Tábora evidují polámané (suché) větve. Během noci upevňovali hasiči plech na střeše školy v Sezimově Ústí.

Silný vítr v pondělí 10. února přinesl na Táborsko déšť a zatopil silničářům. Průtrž se strhla po 8. hodině také přímo v Táboře, voda se valila přes silnici v Měšicích, silnice na Turovec je v obou směrech uzavřena. K zemi Sabine poslala i statnou břízu u | Video: Lenka Pospíšilová

Fotogalerie: Řádění Sabiny na Táborsku

11.06 hod. - Stromy jsou popadané i v okolí Rožmberka nad Vltavou. Zablokované jsou silnice a nejde ani elektřina. "Silničáři odklízejí stromy na silnicích a z dispečinku jsem dostala zprávu, že jsou popadané i v okolí Malšína, tam obvykle vyjíždějí pomáhat i naši dobrovolní hasiči," říká starostka Rožmberka Lenka Schwarzová. "Nejde proud a E.ON zatím nedokáže říct, kdy půjde. Jde o velice rozsáhlé poškození, až někam k Frymburku, takže se může stát, že to nepůjde až do noci."

Ve vnitřním městě žádné problémy zatím neřeším. "Snažíme se průběžně zavčasu zbavovat se nemocných a uhnilých stromů, aby tu nedocházelo ke škodám na majetku a na zdraví a životech," dodává starostka.

Ve Větřní je situace zatím klidná. "Máme tu pár popadaných střešních tašek, ale zatím žádné velké škody nikdo nehlásil," uvedl místostarosta Větřní Pavel Štindl.

Na Herbertově na přejezdu spadl dopoledne strom na auto. "Už je to ale odklizené, hlásila mi to jedna naše občanka," referovala starostka Rožmberka nad Vltavou Lenka Schwarzová. "Vlaky nejezdí, celá trať od Rybníka do Lipna nad Vltavou je zavřená."

10.55 hod. - Část střechy na budově Základní školy v Národní ulici v Prachaticích poničil vítr. "Jedná se asi o dvacet až třicet metrů dlouhou fólii na rovné střeše budovy. Momentálně je provizorně zajištěná a doufáme, že nepřijde další silný vítr. Zdá se, že se v tomto případě jednalo o technologickou vadu, protože dřevotříska pod fólii je shnilá," uvedl Jan Klimeš, místostarosta Prachatic. Škodu zatím nikdo vyčíslit nedokáže.

Další problém způsobil vítr ve Štěpánčině parku v Prachaticích, kde zničil jednu z informačních cedulí. V Husinecké ulici pak padl stříbrný smrk, nezpůsobil ale žádné větší škody.

10.49 hod. - Před Lišovem ve směru od Českých Budějovic spadl strom na silnici a jeden byl nalomený. Doprava zde asi půl hodiny stála, než hasiči překážku odstranili.

Podívejte se na video:

Před Lišovem ve směru od Českých Budějovic spadl strom na silnici a jeden byl nalomený. Doprava zde asi půl hodiny stála, než hasiči překážku odstranili. | Video: Deník/ Martin Tröster

10.22 hod. - Aktuálně popadané stromy na silnicích kraje:

Jindřichohradecko - Na silnici č 406 u obce Cizkrajov na Dačicku a na silnici č. 409 u Horních Němčic.

Českokrumlovsko - Na silnici č. 16316 u Loučovic a na silnici č. 163 mezi Vyšším Brodem a železniční zastávkou "Herbertov", kde auto narazilo do spadlého stromu.

Prachaticko - Na silnici č. 165 u obce Křišťanov.

10.19 hod. - Po celém okrese Strakonice měly kvůli orkánu Sabrine problémy i autobusy. Jak uvádí vedoucí divize autobusové dopravy ČSAD STTRANS Jaroslav Maryška, největší zpoždění nabral ranní autobus ze Strakonic na Vodňany, a to cca 45 minut. "Já jsem na autobus do Vodňan čekala asi půl hodiny, jela jsem k lékaři, ale pak jsem to vzdala a nebyla jsem jediná. Určitě za to mohl silný vítr," vysvětlovala si důvod, proč autobus nepřijel, mladá žena.

10.09 hod. - V Pekárenské ulici v Českých Budějovicích například vichr vyvrátil strom mezi jedním z panelových stromů a přilehlým parkovištěm. V ulici J. Š. Baara městská policie uzavřela část mezi Jírovcovou ulicí a Mariánským náměstím, protože ze střechy jednoho domu se začala uvolňovat střešní krytin

10.04 hod. - V Českém Krumlově spadl na vozovku strom přímo na hlavním průtahu na Větřní pod sídlištěm Plešivec. Cestáři ho právě odklízejí, místo je s opatrností průjezdné. "Doporučuji přeparkovat těm, co mají auto pod zbytkem zlomeného stromu," přidává komentář na sociální síti Kateřina Bejdáková.

10.03 hod. - Takto vypadala situace z pohledu jihočeských hasičů krátce před pondělní půl devátou ráno v jednotlivých regionech:

Českobudějovicko: celkem 64 událostí, z toho dvakrát hasiči zajišťovali uvolněné plechy na střeše domu na Žižkově třídě v Českých Budějovicích, na tělocvičně v Bachmačské ulici v Českých Budějovicích, dále na Husově třídě v Českých Budějovicích. Uvolněné plechy máme hlášené také na střechách domů v Dobrovodské ulici, na Pražském sídlišti nebo Za Poliklinikou v Českých Budějovicích. Stromy popadaly například také dovnitř stadionu na Střeleckém ostrově v Českých Budějovicích nebo na střechu mateřské školy v ulici J. Opletala v Českých Budějovicích.

Českokrumlovsko: celkem 22 událostí (všechno popadané stromy).

Jindřichohradecko: celkem 4 události (všechno popadané stromy).

Písecko: 16 událostí (všechno popadané stromy).

Prachaticko: celkem 43 událostí, z toho jedna dopravní nehoda (náraz do stromu) na Libínském Sedle s lehkým zraněním, ve Vimperku, části obce Lipka náraz vlaku do spadlého stromu (bez zranění), zajištění uvolněné střechy v Prachaticích a odstranění a upevnění zastřešení bazénu, které vítr v Bohumilicích odnesl až na silnici. Uvolněná střecha je hlášena také na Sídlišti v Prachaticích a v Lenoře.

Strakonicko: celkem 45 událostí, z toho zajištění uvolněných plechů nebo částí střech v Drachkově a ve Strakonicích v ulicích Mírová, Zahradní a Budovatelská.

Táborsko: 22 událostí (všechno popadané stromy).

10.00 hod. - Situace na silnicích na Krumlovsku se výrazně komplikuje. Stromy jsou spadené například ve Vyšném v Českém Krumlově (zcela zablokovaná silnice), u Vyššího Brodu směr na Kaplici (doprava tam stojí), mezi Lipnem a Frymburkem (s opatrností průjezdné), v koloně si počkáte mezi Skoronicemi a Kaplicí, popadané stromy uzavřely také silnici mezi Větřním a Kájovem.

Fotogalerie: Řádění orkánu Sabina na Českokrumlovsku

9.55 hod. - U Budvar arény v Českcýh Budějovicích silný vítr vyvrátil strom  a ten nyní blokuje lávku.

Podle sdělení ředitele Sportovních zařízení města České Budějovice Tomáše Nováka silný vítr před chvílí vyvrátil strom u Budvar arény. Strom spadl na lávku, která aktuálně není průchozí. Na jeho odstranění bude pracovat odborná firma.

close U Budvar arény silný vítr vyvrátil strom. info Zdroj: Město České Budějovice zoom_in

9.27 hod. - Lehké zranění utrpěla žena za volantem Audi, která jela v pondělí brzy ráno z Prachatic směrem na Libínské Sedlo. Strom na její auto spadl jen pár set metrů nad odbočkou na Lázně sv. Markéty. Auto je zcela zdemolované.

Fotogalerie: Sabina na Prachaticku. Na auto spadl strom

Krátce poté, co odtahová služba zničené auto z místa události odstranila, zmizela ze silnice značka zákaz vjezdu a doprava na Libínské Sedlo se rozjela.

Bezpečnost na prvním místě!!!

9.20 hod. - Šumava: "Z bezpečnostních důvodů až do odvolání důrazně nedoporučujeme pohyb po stezkách nebo v lese na celém území Národního parku Šumava. Všechna naše informační střediska a návštěvnická centra i výběhy zvířat a stezky u nich jsou uzavřeny s výjimkou Informačního střediska Kvilda, zde je otevřeno 8.30 do 16 hodin," informoval na svých facebookových stránkách Národní park Šumava.

Lipenský skiareál: Zatím do 12 hodin se pro lyžaře kvůli silnému větru uzavřel také lipenský skiareál.

Zoo Hluboká: Silný vichr pro dnešní den uzavřel pro veřejnost Zoo Hluboká. "Pevně věříme, že k žádným škodám nedojde, ale v tuto chvíli myslíme především na vaši bezpečnost. Omlouváme se za případné komplikace a děkujeme za pochopení," uvedla správa zoologické zahrady na facebooku.

Zoopark Na Hrádečku: Profil Zooparku Na Hrádečku v Dolní Pěně u Jindřichova Hradce radí: "Zajistěte bezpečnost nejen sobě, ale i zvířatům. V případě, že jsou venku, se ujistěte, aby se v jejich blízkosti nenacházely předměty, které by je mohly zranit. Všem držíme palce a doufáme, že se orkán Sabine obejde bez větších škod."

8.55 hod. - Vítr zcela zdemoloval dětské hřiště v osadě Obora na Prachaticku. Podle řidičů směřujících z Prachatic na Netolice jsou z herních prvků jen prkýnka.

8.42 hod. - Podle aktuální informace Martiny Slavíkové, mluvčí E.ONu, poruch v distribuční síti přibývá. "Aktuálně jich na vedení vysokého napětí evidujeme 23, takže za poslední hodinu přibylo deset poruch. Všechny jsou zatím stále na jihu Čech. Bez elektřiny je zde asi deset tisíc domácností, a to hlavně na Prachaticku," sdělila. Energetikům se podařilo snížit počet domácností bez elektřiny v okolí Českých Budějovic, ze dvou tisíc jich je kolem Roudné bez proudu už jen 340. Problémy pak podle Martiny Slavíkové přetrvávají kolem Vacova a Vrbice (1 300 domácností bez proudu), v okolí obce Lhenice (1 300), Sudoměřice u Bechyně (600) nebo Šumavské Hoštice (750). "Nové poruchy se objevily i na Českokrumlovsku, kde je momentálně bez elektřiny asi jeden tisíc domácností kolem Chvalšin," doplnila.

8.41 hod. - Správa šumavského národního parku zatím lesníky do terénu nevysílá, aby zjišťovali škody na lesních porostech. A to kvůli silnému větru, který na Šumavě stále trvá. „První odhady škod budeme mít asi až zítra a přesnější až v průběhu týdne,“ řekla Blanka Müllerová z kanceláře ředitele Správy NP Šumava. Dnes ráno správa neměla hlášeny žádné škody na majetku parku, ale z preventivních důvodů uzavřela výběhy zvěře na Kvildě. 

8.38 hod. -  Přibližně od půl druhé v noci v pondělí 10. února vyjíždějí hasiči na jihu Čech k událostem, kterou způsobuje orkán Sabine. Na Strakonicku to bylo k 5. hodině ranní devět výjezdů, ale jejich počet se razantně zvětšuje. Při jednom z výjezdů ve Strakonicích jeli do ulice Budovatelská, kde zajišťovali uvolněné plechové části střechy na rodinném domku.

Fotogalerie: Bouře Sabine na Strakonicku

8.28 hod. - Podle dispečinku firmy GW Train tato společnost přerušila do odvolání dopravu na železničních tratích na jihozápadě kraje, které provozuje. Jde o vlakové spoje z Českých Budějovic do Černého Kříže, z Čičenic do Nového Údolí a ze Strakonic do Volar. Na tratích jsou tu hlášeny spadlé stromy a provoz byl přerušen také z preventivních důvodů. O aktuální situaci firma informuje na svých zákaznických linkách. 

8.11 hod. - Šumavský skiareál Hochficht bude po celé pondělí z bezpečnostních důvodů kvůli silnému vichru kompletně mimo provoz.

8.03 hod. - Situace se mění každým okamžikem i na železnici. Trať z Českých Budějovic směr Nové Údolí stojí, provoz vlaků byl úplně zastaven.

Všechny směry z Českých Budějovic jsou neprůjezdné. 

Správa železnic z důvodu silného větru rozhodla o zastavení provozu na následujících tratích, a to až do odvolání: Protivín - České Budějovice, České Budějovice - Veselí nad Lužnicí, České Budějovice - České Velenice, České Budějovice - Český Krumlov, České Budějovice - Horní Dvořiště a Veselí nad Lužnicí - České Velenice.

Webová stránka Českých drah už je opět funkční: https://www.cd.cz/jizdni-rad/omezeni-provozu/

close Trať z Českých Budějovic směr Nové Údolí stojí, provoz vlaků byl úplně zastaven. info Zdroj: https://provoz.szdc.cz/grappnv zoom_in

7.54 hod. - Silnice Vimperk - Strážný by měla být momentálně průjezdná, ale situace se může zase změnit. 

7.50 hod. - V Českých Budějovicích jsou téměř v každé ulici popadané popelnice, některé se zastavily až o auto. Snímek je ze Štítného ulice.

close V Českých Budějovicích jsou téměř v každé ulici popadané popelnice, některé se zastavily až o auto. Snímek je ze  Štítného ulice. info Zdroj: Deník/ Martin Tröster zoom_in

7.46 hod. - Zhruba půl kilometru před hraničním přechodem do Rakouska v Halámkách je padlý strom přes silnici a komunikace je zavřená. 

Problémy na železnici

7.41 hod. - Vlaky na Krumlovsku nabírají zpoždění, spoj Os 8101 GW Train Regio a.s., který měl přijet z Křemže do Kájova, už nabral hodinu. Vlaky z Černého Kříže do Nového Údolí na Šumavě podle informací SŽDC nejedou vůbec, trať je uzavřená.

Z důvodu nepříznivých povětrnostních vlivů byl úplně pozastaven provoz vlaků na trati mezi Českými Budějovicemi a Novým Údolím.

Web o výlukách Českých drah je nedostupný

V tuto chvíli není dostupný mapový portál Českých drah, na kterém je obvykle možné sledovat aktuální informace o výlukách a zpožděních vlaků. Aktuální polohy vlaků i s informacemi o zpoždění je proto možné sledovat na tomto odkazu: https://kam.mff.cuni.cz/~babilon/zpmapa

Uzavřená silnice

7.37 hod. - "Zhruba od půl čtvrté ráno přijímáme z celého kraje vyjma Krumlovska oznámení na popadané stromy," uvedla jihočeská policejní mluvčí Lenka Krausová s tím, že nejzávažnější problém je v místech silnice z Prachatic na Libínské Sedlo. Úsek o délce více než tři kilometry je kvůli množství popadaných stromů uzavřený, nad ránem zde jeden strom dokonce spadl na auto. Při nehodě se lehce zranil jeden člověk. Silnice bude uzavřená zhruba do jedenácté hodiny dopolední. Hasiči a policisté zastavili provoz ve směru od Prachatic na Volary, všem řidičům doporučili vrátit se zpět do Prachatic. Valná většina řidičů osobních aut poslechli doporučení hasičů. Kamiony zůstaly stát ve dvou pruzích v kopci na Lázně sv. Markéty. 

7.35 hod. - Popadané stromy a větve a také elektrické sloupy na vozovkách a také výjezdy hasičů k nim hlásí řidiči z celého Českokrumlovska. Komplikace a množství větví na hlavní silnici mezi Krumlovem a Kaplicí, před Chlumem směr od Rojšína u JZD je spadlý sloup vedení i s kabeláží. Například mezi Českým Krumlovem a Kaplicí.

close Strom na silnici spadl mezi Mříčí a Holubovem na Českokrumlovsku. info Zdroj: FB/ Policajti CK zoom_in

Strom na silnici spadl mezi Mříčí a Holubovem na Českokrumlovsku. Zdroj: FB / Policajti CK

Nad ránem spadl strom na silnici mezi Mříčí a Holubovem a zcela ji uzavřel, po 7. ranní už na místě zasahovali hasiči.

7.27 hod. - Aktuálně je uzavřená v obou směrech komunikace mezi Turovcem a Měšicemi u Tábora. 

7.21 hod. - Krátce po pondělní sedmé hodině ranní informovala mluvčí E.ONu Martina Slavíková o tom, že společnost na jihu Čech eviduje třináct poruch na vedení vysokého napětí. "Nejvíce poruch je na Prachaticku a Strakonicku. Hodně brzy ráno bylo bez elektřiny zhruba osm tisíc domácností, nyní jich zůstává bez proudu kolem šesti tisíc," uvedla.

Porucha s největším omezením je podle jejích slov na Českobudějovicku, kde je v okolí obcí Včelná a Roudné bez elektřiny asi 2 tisíce domácností. "Na Prachaticku řešíme největší problémy v lokalitách Vacov a Vrbice (1 300 domácností), Lhenice (1 000 domácností) nebo Buk a Šumavské Hoštice (750 domácností). V okolí Sudoměřic u Bechyně na Táborsku zůstává bez elektřiny kolem 600 domácností," popsala Martina Slavíková.

Na příchod orkánu Sabina se energetici připravovali už v neděli. "Posílili jsme počet zaměstnanců na dispečinku i v terénu a také jsme zrušili všechny plánované práce v distribuční síti. Příčinou poruch je silný vítr, který láme stromy a větve, které pak padají na vedení a poškozují ho, nejčastěji to bývají vodiče a izolátory. Na odstranění poruch intenzivně pracují jak kolegové na dispečinku, tak technici přímo v terénu," vysvětlila mluvčí.

7.19 hod. - Padlý strom je na silnici č. 14128 u obce Žernovice na Prachaticku. Neprůjezdný je zhruba čtyřsetmetrový úsek. 

7.00 hod. - Kvůli spadlému stromu je neprůjezdná silnice I/23 z Jarošova na Strmilov, a to u odbočky na Bednárec.

6.57 hod. - "V Prachaticích to od 1 hodiny ráno to fičí. V 6:50 hodin je jasno a 11 stupňů," uvedla Petra Mikešová.

6.52 hod. - Silnice Prachatice směr Strážný podle Romana Koptyše zavřená. Je zde zákaz vjezdu. Informaci doplňuje Suinka Su Suina tím, že tam stojí policejní hlídka. 

6.40 hod. - Město Jindřichův Hradec vyhlásilo zákaz vstupu do všech parků a sadů ve městě. 

6.29 hod. - Popadané stromy uzavřely silnici č.I/4 ve směru od Vimperka na Kubovu Huť. Na místě zasahují hasiči.Popadané stromy uzavřely silnici č.I/4 ve směru od Vimperka na Kubovu Huť. Na místě zasahují hasiči.

U Boršova nad Vltavou na Českobudějovicku policisté šetří dopravní nehodu, při které auto narazilo do spadlého stromu. Naštěstí se nikdo nezranil. 

6.08 hod. - Silnice z Prachatic na Libínské Sedlo je podle policie kompletně uzavřena kvůli velkému množství množství popadaných stromů.

5.34 hod. - U obce Předslavice na Strakonicku zasahují hasiči a policisté u dopravní nehody, kdy auto narazilo do spadlého stromu. Naštěstí se nikdo nezranil. 

5.19 hod. - "Takový vítr už splňuje kritéria, abychom mu mohli říkat orkán. Fouká rychlostí přes 32 metrů za sekundu. U nás se za posledních 15 let vyskytly takové rychlosti větru pětkrát," řekl Václav Kubišta z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích.

5.01 hod. - Do nedělní 22. hodiny hasiči na jihu Čech vyjížděli ke dvěma spadlým stromům na Prachaticku. V Sezimově Ústí potom podle mluvčí jihočeských hasičů Venduly Matějů upevňovali na střeše školy uvolněný plech. Jinak byl klid.

Sabine dorazila po půlnoci

Silný vítr začal zaměstnávat hasiče na jihu Čech přibližně od pondělní půl druhé ráno, kdy začali vyjíždět k popadaným stromům. "K páté hodině ranní evidujeme dvacet takzvaných vícečetných událostí. Což v praxi znamená, že hasiči při jednom zásahu odstraňují i více popadaných stromů," uvedla Vendula Matějů. 

Nejvíce výjezdů bylo zatím na Prachaticku - 10, na Strakonicku - 9 a na Písecku - 6. Na Libínském Sedle u Prachatic se v souvislosti se silným větrem stala dopravní nehoda, kdy strom spadl na osobní auto. Jeden člověk se zranil. 

Podle policejních informací tvoří v současné době překážku na silnici popadané stromy u Zbelítova na Písecku na hlavním tahu z Milevska na Lety.