Na neoznačené výkopy, kvůli kterým jim hrozí pád či dokonce zranění, upozorňují v poslední době někteří nevidomí obyvatelé krajského města. „Před nedávnem jsem šel na poštu na Senovážné náměstí. U Metropolu zrovna něco kopali a vůbec to nebylo označené. Málem jsem tam vletěl,“ popisuje třicetiletý Aleš Klabouch, který pracuje jako telefonista na katastrálním úřadě.

Protože to nebylo poprvé, kdy se s takovou situací setkal, vyrazil si stěžovat na magistrát. Podle svých slov tam však příliš nepochodil. Úředníci mu údajně odpověděli, že na to, aby posílali nevidomým seznamy všech aktuálních výkopů, nemají peníze.

„První větší problémy jsem měl v době, když se dělaly výkopy pro označníky zastávek MHD u soudu. Nejde o to, že by ty díry byly nějak extra hluboké, mají jen třeba deset centimetrů. Člověka, který zrovna vystupuje z autobusu, však mohou velmi nemile překvapit,“ doplnil nevidomý Aleš Klabouch. V podobném duchu hovoří i další nevidomá, čtyřiatřicetiletá Petra Šulcová. Velkou výhodou je však pro ni to, že má vodicího psa a ten ji na všechny nástrahy upozorní. „Problémy s výkopy určitě bývají, ale není to pro mě takový problém jako pro ty, kteří psa nemají,“ říká.

S tvrzením, že magistrát zanedbává dohled nad výkopy a vystavuje tak handicapované spoluobčany potenciálnímu nebezpečí, však rozhodně nesouhlasí náměstek primátora František Jelen. Radnice má podle něj vlastní i smluvní stavební dozory, které dohlížejí na dodržování všech pravidel bezpečnosti na stavbách. „Je možné, že některé stavby se mohou jevit jako nedostatečně zabezpečené, ale předpokládám, že splňují všechny předpisy, které jsou při jejich budování nezbytné. V případě, že tomu tak není, hrozí jim značná finanční pokuta,“ uvedl Jelen.

Podle ředitele budějovického Tyflokabinetu Jana Steringy by mohlo tuto situaci částečně vyřešit například pořízení nového sofistikovaného elektronického systému pro nevidomé. Zjednodušeně řečeno, překážky by jim o sobě dávaly vědět samy.

„Vyžadovalo by to nový typ slepecké vysílačky. Jedná se o doplněnou krabičku, která by se zapnula poté, co vyjde nevidomý z domu. Monitorovala by okolí a všechny překážky by hlásila,“ vysvětlil Jan Steringa.

Nejedno nebezpečí

Nezabezpečené a neoznačené výkopy však nejsou jediným problémem, který v současné době nevidomé v krajském městě trápí.
K úrazu mohou snadno přijít například i kvůli některým nevhodně umístěným předzahrádkám restaurací, nebo reklamním cedulím „áčkům“, které obchodníci umísťují zejména v centru města na chodník.