Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slepýš na vás může klidně i mrknout

České Budějovice - Všichni naši hadi jsou zákonem chráněni. Za jejich zabití tak pachatel může dostat i pěkně tučnou pokutu.

24.4.2017
SDÍLEJ:

Na snímku pracovník ZOO Ohrada Pavel Kossel s užovkou podplamatou.Foto: Deník / Sýbek Jaroslav

Slepýš dnes při procházkách lesem málokoho překvapí. Naše lesy toho ale ukrývají mnohem víc. Potkat v nich při troše štěstí totiž můžeme až pět druhů hadů.

Pavla Robovská z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity uvedla, že na našem území žijí celkem čtyři druhy užovek (užovka obojková, podplamatá, stromová a hladká) a zmije obecná. Ta jediná může být také dle jejích slov pro člověka nebezpečná. „To ale pouze pro oslabené či nemocné lidi, malé děti, nebo případně domácí mazlíčky,“ vysvětlovala Pavla Robovská. „Zmije obecná má docela silný jed, ale protože jde o poměrně malý druh, tak ho nemá dost na to, aby zabila dospělého zdravého člověka. Navíc je poměrně plachá, takže byste ji opravdu museli někde překvapit, aby se cítila v ohrožení a kousla vás,“ dodala vysokoškolská učitelka.

Na svatého Jiří, vylézají hadi a štíři Už naši předci používali pranostiky jako lidovou moudrost s předpovědí počasí nebo životní zkušeností. Pranostika na dnešní den říká, že na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Stejně tak se k dnešnímu dni váží pranostiky jako „Na svatého Jiří vlaštovky už víří" nebo „Když je na svatého Jiří mráz, bude i pod křovím oves" či „Jasný Jiří – pěkný podzimek."  

Kdysi bylo možné tohoto hada s černou klikatou čárou potkat v přírodě častěji, dnes už je to spíše výjimečné. Právě proto také zmije obecná spolu s užovkou stromovou a podplamatou patří mezi kriticky ohrožené druhy a za její zabití proto na pachatele čeká tučná pokuta.

Splést si přitom zmiji můžeme hned s dvěma druhy užovek, se suchomilnou užovkou hladkou a užovkou podplamatou. „Užovka hladká má na hřbetě sice podobnou kresbu jako zmije, nejde však o klikatou čáru, ale o alternující si tmavé skvrny. Kresba užovky podplamaté může také vypadat jako klikatá čára, ale ta u nás žije pouze v okolí velkých řek, kde loví ryby. Obě užovky jsou neškodné, při bližším pohledu mají na rozdíl od zmije kulatou zorničku v oku, kdežto zmije ji má svislou jako kočka. Zmije je také oproti nim kratší a tlustší had,“ vysvětlovala Pavla Robovská.

Koho se ale určitě bát nemusíme je slepýš. Toho si lidé můžou s hadem splést, ve skutečnosti ale patří k ještěrům. „Na rozdíl od hadů tak na nás může klidně mrknout, protože má oční víčka, a taky mu při neopatrné manipulaci může upadnout ocásek, což je znak ještěrek,“ dodala na závěr Pavla Robovská.

Autor: Klára Skálová

24.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Novou cisternovou automobilovou stříkačku pořídil městys Ledenice dobrovolným hasičům díky dotaci.

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Lidická třída je znovu otevřena

České Budějovice – Ve čtvrtek 19. října se znovu otevřela pro automobilový provoz celá českobudějovická Lidická třída. O několik dnů dříve, než se původně předpokládalo.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení