Podnik sice zatím nepropouštěl, nicméně část zaměstnanců zůstala doma a pobírá 60 procent své mzdy.

Vedení společnosti se k situaci v podniku odmítá vyjadřovat. Jedná ale s odboráři. Ti tlumočili, že v rámci dočasného režimu bude přibližně sto lidí znovu normálně pracovat dál. „Zhruba čtyřicet zaměstnanců je aktuálně na nemocenské a prvních pět lidí pracuje v Kutné Hoře. Zbytek zaměstnanců zatím zůstává doma se šedesáti procenty mzdy," uvedl vedoucí jihočeského Regionálního pracoviště Odborového svazu KOVO v Českých Budějovicích Rudolf Tkáč.

Právě 
z Kutné Hory, kde sídlí sesterský závod budějovické slévárny, chtějí vlastníci podniku přesunout část výroby do Českých Budějovic. Cestou 
z problémů by měla být nová formovací linka. A právě na její provoz se mají lidé z budějovické slévárny v Kutné Hoře postupně připravovat.

„Vedení podniku nás informovalo, že všem zaměstnancům, kteří jsou zatím doma se šedesáti procenty platu nebo se budou vracet z nemocenské, bude nabídnuta za plnou mzdu dočasně práce v Kutné Hoře, kde by se mimo jiné připravovali na obsluhu nové linky určené pro Budějovice," poznamenal Rudolf Tkáč.

Doplnil, že podle slibů společnosti SCB Foundry odborářům bude návrat všech 160 zaměstnanců do standardního pracovního režimu možný přibližně za tři až šest měsíců. Hromadné propouštění podnik vylučuje.

Zlepšit by se měla také informovanost pracovníků o aktuálním vývoji situace v SCB Foundry. Právě na to, že neví nic o své profesní budoucnosti, si mnozí zaměstnanci stěžovali. Informace by měli dostávat od svých přímých nadřízených přibližně jednou týdně.
Zmocněnec jihočeského krajského sdružení Odborového svazu KOVO Jan Švec zdůraznil, že odboráři budou situaci ve slévárně dál sledovat.

„Jakkoli to vypadá, že slévárenská tradice v Českých Budějovicích nezanikne a lidé o svá pracovní místa nepřijdou, budeme nadále v pravidelném kontaktu s vedením SCB Foundry a naši specialisté budou na situaci v podniku dohlížet," ujistil Jan Švec.

O problémy SCB Foundry se zajímá i vedení českobudějovické krajské pobočky Úřadu práce ČR (ÚP). „Pokud by se výrobu nepodařilo znovu rozjet, je úřad připraven pracovníkům slévárny pomoci najít nové uplatnění – i pomocí rekvalifikačních kurzů nebo příspěvků na mzdu, které by ÚP poskytoval novým zaměstnavatelům slévačů," potvrdil před časem vedoucí oddělení zaměstnanosti ÚP Vladimír Brablec.