Během ledna si na slevové akce v regionu posvítili pracovníci České obchodní inspekce (ČOI). „Inspektorát provedl k poslednímu lednu celkem dvacet jedna kontrol,“ řekl Deníku ředitel Inspektorátu Jihočeského a Vysočina Daniel Adamec.

Závady jakéhokoli druhu našli inspektoři ve třinácti případech, což je téměř šedesát dva procent. Prohřešky, týkající se přímo uvádění a výpočtu slev zjistili v šesti obchodech.

„Co stále přetrvává a je nejčastější, jsou případy, kdy je sleva u výrobku uvedena jen v procentech a skutečnou cenu se zákazník dozví až u pokladny. Zákazník ale musí být s konečnou cenou seznámen už při výběru,“ informoval Adamec.

Inspektoři také v obchodech nalezli zboží, které sice bylo slevněno, ale nikde nebylo napsáno, o kolik. Mezi nekalé obchodní praktiky, se kterými se pracovníci ČOI při kontrolách setkali, patří i paušální inzerování vysoké slevy. Do obchodu tak například láká cedule: Sleva 50 %.

„Teď už si prodejci dávají pozor a píší: sleva do padesáti procent. Ale v obchodu je jen pár výrobků s takovou slevou a mnohem víc jich je s nižší. V jednom případě jsme našli i prodejnu, ve které bylo zboží s nejvyšší slevou už vyprodáno,“ uvedl Adamec.

Na nekalé obchodní praktiky, k nimž patří i výše uvedené příklady, chystají v současné době čeští zákonodárci bič. V brzké době začne platit novela, v níž jsou nekalé praktiky přesně popsány. Díky novele tak inspektoři získají lepší nástroj v boji proti klamavému prodeji.

Během zimních kontrol rozdali pracovníci ČOI na Českobudějovicku jedenáct blokových pokut v celkové výši 7 tisíc korun a podali dva návrhy na správní řízení.