Velké pobouření mezi rodiči dětí s poruchou autistického spektra vyvolala zpráva, že krajští zastupitelé budou jednat o přemístění jejich dětí ze zařízení v Dlouhé ulici, aniž by je o tom informovali.

Maminka Ladislava Votrubová, která spolu s dalšími rodiči přišla na čtvrteční zasedání, uvedla: „Ve středu jsme se náhodně dostali k informaci, že objekty školy, kam naše děti chodí 11 let, jsou prostorově nezpůsobilé a hygienické podmínky špatné a má se sloučit se školou Štítného u Lannovy třídy. Tam prý volné prostory ani nejsou. Naše škola má nějaké nedostatky, ale jsme tam maximálně spokojeni. Je to na kraji města se skvělými podmínkami k parkování, které je pro nás nezbytné, protože všichni musíme děti vozit auty. Máme velkou, úžasnou zahradu, kterou děti potřebují, na niž jsem sehnala sponzora a ten do ní investoval několik set tisíc korun,“ uvedla Ladislava Votrubová.

Zdůraznila, že pro autisty je změna prostředí katastrofou, ohrožením psychického vývoje. Rodiče se domnívají, že o prostory jejich školy má zřejmě někdo zájem. "Že je má Sára autista, jsem se dozvěděla, když jí bylo 2,5 roku. Teď je jí 13 a i zásluhou školy se zdárně vyvíjí. Naše učitelky by měly být placeny zlatem, musí vydržet věci, které si nikdo neumí představit. Máme třídu, kde učitelky mají modřiny…" přiblížila Ladislava Votrubová. Maminka Jana Beranová k nejasné situaci uvedla: "Nedám dítě do žádných nevyhovujících podmínek. Jsem chirurg a budu nucena zůstat s ním doma. Chceme, aby se podmínky zlepšily a ne zhoršily." Stejně tak Jaroslava Klesnerová by musela zanechat zaměstnání, ale byl by to velký finanční problém.


Roční úspora 700 000 Kč je také podle materiálu předloženého zastupitelům kraje argumentem ke spojení školy v Dlouhé se zařízením ve Štítného ulici. Byť náměstek primátorky Zdeněk Dvořák (KDU-ČSL) záměr stěhování z Dlouhé ulice popřel, pod-klady pro zastupitele hovoří jasně. Dalším důvodem má být budoucí snižování počtu mentálně postižených dětí, což v případě autismu rozporovala zastupitelka Radka Maxová (ANO). Petr Braný (KSČM) byl názoru, že co je zaběhlé, nemělo by se měnit – zvláště u postižených dětí.

Rodiče podpořila Radka Maxová, jež poukázala na fakt, že změny nebyly projednány s městem a rodiči a současný areál v Dlouhé by se měl stavebně upravit, nikoli přeměnit v něco jiného. Zastupitelé odhlasovali odložení bodu, který se musí projednat s rodiči. Tatínek Radek Drunecký shrnul: „Chceme zachovat současný skvělý kolektiv dětí i učitelů, škola funguje výborně a dětem velmi pomáhá. Z našeho pohledu by si zasloužila zainvestování pro zlepšení prostorových dispozic pro děti i učitele. Hlavně ji ale zachovat, byť v současných nevyhovujících podmínkách.“ Dle rodičů by sloučení pod jednoho ředitele nebyl problém, ale zásah do života dětí ano.