Sestavit 32 256 dílků na plochu 5,44 x 1,92 metru mu trvalo 565 hodin, informuje deník PNP. Dílo instaloval ve dvojgaráži – dílky skládanky lepil na dřevěnou konstrukci, kterou mu pomohli vyrobit kamarádi.

Megapuzzle si objednal od ravensburské firmy loni 28. srpna, čtyři dny před oficiálním startem prodeje. Dostal šestnáct sáčků, v nichž bylo po 4032 obrázcích. A začal skládat – prý s tisíci nadávkami, když složil třeba 70 centimetrů a zjistil, že mu jeden dílek o milimetr nesedl…

„Nejsem žádný permanentní ‚puzzler‘, jen tu a tam jsem si nějaké složil,“ říká. „Vždycky jsem ale hledal něco neobvyklého.“ Když uviděl na „puzzle-offensive.de“ obrovskou hru, šel do ní. „Je to něco pro lidi, kteří mají trpělivost jako slon, a tu já mám,“ dodává. „Nemučil se“ po nocích, pracoval pravidelně, prý tři čtvrtě hodiny po návratu ze zaměstnání a tři čtvrtě hodiny před tím, než šel spát. O víkendech skládal průměrně po sedmi hodinách.
Výrobce mu potvrdil, že je prvním, komu se podařilo velepuzzle složit, uzavírá PNP.

Milion se toulal

V pondělí vyjel z dolnofrancké Oberthulby transport s penězi po dálnici A7 na Würzburg. Akustický signál řidiče upozornil, že má otevřené dveře. Zastavil a zjistil, že mu chybějí kufry s hotovostí ve výši jednoho milionu eur.

Policie propátrávala trasu, kterou ujel, ale nic nenašla. Několik lidí uvedlo, že vidělo něco padat z auta, jiní zahlédli skutečně kufry ležet u dálniční přípojky z Bad Kissingenu. „Jeden svědek dal rozhodující tip – viděl zastavit vojenské auto a něco do něj nakládat,“ napsal deník PNP. Rozjelo se pátrání – a ve středu dopoledne přinesl kufry peněz na policii v Bad Kissingenu 41letý voják s vysvětlením, že je našel na vjezdu na dálnici a vzal s sebou. „Policie a státní zastupitelství jsou zvědavy, proč kufry odevzdal až dva dny po jejich nálezu, a zda neměl v úmyslu si peníze trvale ponechat. Pak by mu hrozil trest až tři roky vězení,“ uvádí PNP.

Zapily vysvědčení předem

Před rozdáním vysvědčení muselo všech 62 žákyň a žáků technické školy ve Waidhofenu foukat do alkomatu, napsal linecký deník OÖN.

„Poté, když se několik dívek chovalo poněkud nikoliv jako dámy, přivolal ředitel Erich Reichenvater policii,“ píše list. Vysvětloval, že měl obavy o jejich bezpečnost, kdyby je pustil ze školy na ulici. „Policie pak naměřila u pěti žákyň až 1,5 promile. Podnapily se ráno svého posledního školního dne…“

Jak list dodal, k vyzvednutí neřádných dcer byli povoláni rodiče. Dívky se pak přes facebook omluvily. Přesto je čeká správní řízení.

Vyplatili býčka byrokratům

Býček Fredi může zůstat na statku Josefa Pühringera v Gutau, zvěstuje linecký deník OÖN.

Jak jsme uvedli, majiteli hrozila exekuce býka za nezaplacení pokuty 50 eur za odmítnutí dodání statistických informací. K dražbě nedošlo, protože pokutu za Pühringera zaplatil kolega Johann Weinzinger, člen svazu zemědělců z Grünbachu. V listě uvedl, že měl dojem, že Pühringer se svou opozicí vmanévroval do něčeho, z čeho už nemohl ven. „Ve svazu zemědělců jsme také pro omezení byrokracie, je však třeba pečlivě vážit, kde je to možné,“ dodal.

„Místo plánované dražby se tak konala manifestace, při níž mnoho zemědělců vyjadřovalo svůj hněv nad byrokracií – a také nad neúčastí politiků či zástupců agrární komory u očekávané dražby,“ uvedl list. Podle něj mnoho protestujících sedláků přineslo celé šanony formulářů. „Naházeli je před hromadu hnoje na Pühringerově statku a ten je bagrem nahrnul do kravinců,“ uzavřely OÖN.

Milion jedniček u sousedů

Na vysvědčeních 201 117 žáků 1017 škol v Horních Rakousích se letos objevilo zhruba milion jedniček, ale také 15 117 „kulí“, bilancovaly OÖN. 512 chlapců a děvčat ze 46 000 žáků základních škol bude muset opakovat ročník. Ze 7204 maturantů neuspělo 593 a na podzim je čeká opravná zkouška. „22 z nich ani nečekalo na výsledek a uteklo během maturity,“ uvedl deník. Celkově se na reparáty musí přes prázdniny připravovat 3806 hornorakouských dětí.