VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slučování škol se odkládá, kraj se zmýlil

Jižní Čechy - Šéf odboru školství kvůli chybě rezignoval. Nový plán by mohli radní podle hejtmana projednat už v březnu

1.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Zdeněk Traxler

Vedoucí odboru školství na Krajském úřadě Jiří Moravec končí. Když zpracovával návrhu rozvoje školství v regionu totiž nejednal s úřady práce ani profesními komorami, dostatečně neinformoval vedení kraje a zbytečně tak vyvolal negativní emoce okolo údajného slučování středních škol.

Sloučit se měly v Písku zemědělská škola se zdravotnickou a lesnická s obchodní, v Táboře obchodní akademie se střední zemědělskou. Zpráva okamžitě vyvolala bouři nevole, například rodiče studentů táborské obchodní akademie byli přesvědčeni, že kvůli sloučení klesne prestiž školy.

Podle hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly se však zvěsti nezakládaly na pravdě. „Byl jsem tím velmi překvapen, protože takový návrh jsme nikdy s nikým neprojednávali. Zjistil jsem si podrobnosti a došel k tomu, že to vzniklo na základě mylně zpracované strategie, trochu mylných podkladů a především naprosto špatné interpretace závěrů,“ popsal.

Myslí si tedy, že selhal krajský odbor školství, a to jak v samotných závěrech, tak i ve způsobu prezentace, kdy je vydával za názor politického vedení kraje. „Vedoucí odboru školství Jiří Moravec z toho vyvodil osobní zodpovědnost, a proto s okamžitou platností na svou pozici rezignoval,“ dodal Zimola.

Františka Bušinu, ředitele VOŠ lesnické a Střední lesnické školy Bedřicha Schwarzenberga v Písku zpráva o rezignaci překvapila. V samotné slučování ale nevěřil již dříve. „S pracovním návrhem, který počítal se sloučením naší školy a obchodní akademie, jsme byli seznámeni začátkem ledna. Poslední dobou se ale podle některých informací zdálo, že myšlenka naplněna nebude,“ uvedl. Spojování škol je podle něj z hlediska ekonomického asi opodstatněné, otázkou však zůstává, zda slučovat dvě tak rozdílné instituce, které navíc ani nemají problémy s naplněním tříd.

Do čela odboru se dočasně postaví vedoucí oddělení školství Hana Šímová. Jejím úkolem bude přepracovat návrh Strategie rozvoje školství v Jihočeském kraji. „Musí okamžitě začít pracovat na takovém plánu, který bude stát na reálných základech a závěry projednat s profesními komorami, úřady práce i zástupci dotčených měst,“ zdůraznil Zimola. Teprve poté se podle něj budou moci k problému vyjádřit samotní studenti a rodiče.

Změna středního školství v regionu je však nutná. Radní Jana Krejsová připomněla, že od roku 1990 se počet studentů v Jihočeském kraji trvale snižuje. Zatímco na začátku 90. let nastoupilo do prvních ročníků středních škol zhruba 11 tisíc žáků, letos to bude asi 5,5 tisíce. „Je zjevné, že současný rozsah středního a učňovského školství je dlouhodobě neudržitelný. Nicméně musíme k tomu přistupovat citlivě,“ doplnila Krejsová.

V nejbližších letech kraj ale nehodlá nijak zásadně omezovat počet víceletých gymnázií. Jana Krejsová včera ČTK řekla, že kvalita těchto škol zůstává na odpovídající úrovni a proto návrh nepočítá s tím, že by je rušil.

Hejtman chce novou strategii projednat na radě kraje již v březnu. „Je třeba vyslat signál školám ještě v době, kdy budou přijímat přihlášky, a musí být i nějaká jistota pro studenty, aby věděli, že má jejich škola perspektivu. Současně to ale také nemohu slíbit, protože vlastní projednávání s institucemi bude určitě trvat několik týdnů,“ uzavřel.

Autor: Andrea Zahradníková

1.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Se zavíračkou baru nesouhlasil

Záchrana zvířete v Mezipotočí.

Hasiči zachraňovali koně z potoka

OBRAZEM: Děti z Doudleb předvedly své zvyky v Budějovicích

České Budějovice - Na třetí adventní neděli si připravily děti z folklorního souboru Doudlebánek vystoupení pro předvánoční náměstí Přemysla Otakara II. Svým zpěvem a tancem přivolaly dokonce i večerní chumelenici. Za to, že děti znají zvyky, písně i tance svého kraje, vděčí Mirce Dušákové, která soubor vede.

Kočka se mu nejspíš nelíbila, tak ji počůral

České Budějovice - Humorný případ museli v neděli řešit českobudějovičtí městští strážníci. Volně pobíhající labrador tady na náměstí Přemysla Otakara II. způsobil v neděli škodu na majetku jednomu z prodejců na vánočním trhu.

Na jevišti bude třeba uklidit

České Budějovice – V pátek měla v Jihočeském divadle (JD) v Českých Budějovicích premiéru tragikomedie Živý obraz podle německého dramatika Maria von Mayenburga.

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT