K organizacím, kde se služby neohlížejí na to, jestli je všední den či svátek, patří Dopravní podnik města České Budějovice (DP). Na Boží hod bylo v ulicích města dopoledne v akci 38 autobusůa trolejbusů, nad jejich provozem bděli Petr Kočí a Jiří Mikeš. Dispečeři drží denně dvanáctihodinové služby. „Vždycky tu musí někdo být,“ říká Petr Kočí. Na Štědrý den a na Silvestra se provoz výjimečně postupně po 18. h utlumuje. „Zůstávají páteřní spoje,“ zdůrazňuje Petr Kočí.

Pro srovnání, v pracovní den je ve směně většinou 107 vozů. Na obrazovkách počítačů sledují dispečeři nejen pohyb vozů s cestujícími, ale třeba i parkoviště, jež má DP ve správě. Vánoce však patří k těm nejklidnějším dnůmv roce z hlediska provozu. Kamery ukazovaly v úterý brzy dopoledne město jako vymetené a značky všech vozů DP na trasách byly dokonale zelené – tedy bez zdržení oproti jízdnímu řádu.

V DP je denně vedle řidičů či dispečerů stále ve službě připraveno i několik pracovníků údržby či odtahové služby. Na Štědrý večer právě oni museli do práce. Na pokyn městské policie se odtahovala dvě auta. „Když měšťáci zavolají, jede se,“ říká Jiří Mikeš, dispečer dopravy. Podobně neodkladně se zahajují opravy stržených trolejí.

VODA POD KONTROLOU

Neustálý dozor bdí i nad dodávkami vody pro Jihočechy z Římova. Přes Vánoce byli v práci na Úpravně vody Plav strojníci Jihočeského vodárenského svazu, aby zajistili provoz úpravny i celé Vodárenské soustavy. Ta měří přes 550 km, z níž vodu používá 400 tisíc Jihočechů. Vše se řídí právě z dispečinku v Plavu, obsluha ale byla i na čerpací stanici Hlavatce. Pracovní pohotovost mělii montéři, elektrikáři a technici pro případ, že by na soustavě nastala porucha.