„Bylo to tak, že hygiena měla před lety zakázat tehdejší kotce, a od té doby měli kynologové své psy přes den v policejních autech, kde měla zvířata málo místa a musela být ve stresu. Po službě si je pak policisté brali domů,“ sdělil Deníku zdroj obeznámený s případem a pod podmínkou anonymity.

Policista tak chce upozornit na to, že pes byl na pobyt v autě zvyklý. Jenže osudný den, tedy loni v červnu, panovala vedra, a ani pootevřené okénko nezabránilo jeho smrti. Pitva odhalila, že pes měl i jiné zdravotní problémy.

Smrt služebního psa s největší pravděpodobnostní souvisí s přehřátím organismu,“ uvedl pro Deník už dříve žalobce Jan Adam.

Na kritiku neutěšených poměrů pro služební psy ve Žďáře nad Sázavou reagovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Ta nejprve upozornila, že policista, který nechal služebního psa ve svém soukromém vozidle, nebyl ve službě, ale měl osobní volno a řešil své soukromé záležitosti.

„Tento případ nemá žádnou souvislost s tím, jestli jsou na skupině základních kynologických činností ve Žďáře nad Sázavou nějaké kotce pro ustájení služebních psů. Jednalo se o individuální rozhodnutí a následné pochybení ze strany daného policisty - kynologa,“ sdělila Čírtková.

Podle jejího vyjádření využívání služebních kotců ve Žďáře nad Sázavou nikdo nezakázal a nezakázala je využívat ani hygienická stanice.

K rekonstrukci kotců nedošlo

Před dvěma lety měl pouze státní veterinární dozor, který vykonává policejní veterinární lékařka, konstatovat, že kotce jsou ve špatném stavu a je zapotřebí je opravit. „K rekonstrukci kotců se nakonec nepřistoupilo z důvodu, protože přes pozemek, na nichž se služební kotce nacházely, povede plánovaný obchvat města Žďár nad Sázavou,“ podotkla mluvčí.

Z tohoto důvodu byly bezprostředně zprovozněny služební kotce na Obvodním oddělení v Novém Městě na Moravě, a tím byla podle mluvčí zajištěna možnost umístění služebních psů. „Jako další krátkodobá možnost pro odložení služebního psa slouží odkládací klece pro psy přímo na služebně skupiny základních kynologických činností ve Žďáře nad Sázavou,“ uvedla Čírtková.

Zajištění nových kotců ve Žďáře nad Sázavou řeší policie intenzivně již několik let. „V současné době máme schválený projekt a stavební povolení. Výstavba služebních kotců má začít na přelomu roku,“ dodala policejní mluvčí.

Ta pak obecně uvedla, že policejní psovodi mají na začátku každé služby vymezený čas na seznámení se s instruktáží a následně vyjíždějí k výkonu služby mimo služebnu, kde provádějí ošetřování a venčení služebních psů.

Soud: Policista je vinný 

Obviněný kynolog byl nakonec obviněn ze zanedbání péče o zvíře z nedbalosti, za což mu hrozí až půlroční trest nebo zákaz činnosti. Kauzu už řeší Okresní soud ve Žďáře nad Sázavou. Ten před několika dny vydal takzvaný trestní příkaz, rozhodnutí soudce od stolu, v němž policistu uznal vinným, a odsoudil ho k trestu na pět měsíců s podmíněným odkladem na dvacet měsíců.

Kromě toho dostal peněžitý trest padesát tisíc korun a na tři roky zákaz vykonávat profesi kynologa. Proti tomuto rozhodnutí si policista podal takzvaný odpor (obdoba odvolání, pozn. red.), protože s rozhodnutím soudu nesouhlasí. Rozsudek se tím ruší a případ bude muset soud projednat v hlavním líčení.

U soudu s největší pravděpodobností zazní i kritika poměrů, v nichž měli údajně služební psi strádat. Kdy soud začne, není zatím jasné.