„Je to bída. První část sezony byla hrozná,“ naříkají hoteliéři hlavně ve větších penzionech a ubytovacích zařízeních. Doplatili na zákaz vstupu do lesů, který platil kvůli likvidaci polomů. Nejprve byly uzavřené státní lesy až k Petříkovu nebo Jílovicím. Mezinárodní setkání zrušil i Klub českých turistů.
Teprve od konce července se zákaz zúžil na příhraniční oblast Novohradských hor.


„Ze začátku to vypadalo, že to bude špatné, lidé odhlašovali pobyty. Ve druhé fázi, od konce července už to na Nové Hrady nemělo vliv,“ míní novohradský starosta Vladimír Hokr. Kdo podle Hokra chtěl a mohl, jen přizpůsobil svůj program nebo změnil termín. „Na Dobrou Vodu jsme se stejně vydali, jako každý rok,“ řekla Deníku za mnohé cykloturisty Martina Srncová, třiatřicetiletá obyvatelka Českých Budějovic. „V informačním centru jsme zaznamenali jasný nárůst na prohlídky města,“ připomněl Hokr, že zavřené lesy možná nasměrovaly řadu návštěvníků do samotného města.


V Novohradské Koželužně ukončili symbolicky letní turistickou sezonu v neděli. Její úplný konec ale nečekají. Podle počasí možná radnice prodlouží i činnost infocentra. Podle oslovených hoteliérů už ale ani hezký podzim nemůže sezonu zachránit.