„Smrk jsme začali porážet v osm hodin ráno, v půl devété jsme jej měli naložený a mohli jsme vyjet," řekl Ladislav Laluch z Lesů a rybníků města Českých Budějovic.

„Hned v Nedabyli jsme ale měli komplikaci, strom je košatý a nemohli jsme s ním projet pod dráty u tamní školy. Takže jsme je museli více svázat. A celou cestu jsme samozřejmě jeli pomalu a opatrně," vysvětlil

Zdroj: Deník/Martin Tröster

Strom při cestě doprovázelo auto s oranžovým majákem, ale i policejní hlídka. Ta na chvíli zastavila dopravu v českobudějovické ulici Karla IV., kterou automobil s naloženým dvacetimetrovým smrkem stříbrným projížděl. I tak ale musel chvíli čekat, než odjedou auta stojící v této ulici u chodníků.

Před usazením stromu na své místo pak bylo třeba jeho kmen očistit a upravit. Motorové pily se na tuto práci chopil Lukáš Pařízek.

Strom navíc při převozu přišel o některé větve. „S tím jsme počítali a větve doplníme, pokud nám je tedy lidé mezitím neodnesou," ukázal na hromadu smrkových větví Ladislav Laluch. „Zbytky si pak lidé samozřejmě posbírat mohou," doplnil.