O skutečnou nehodu však nešlo. Malé pozdvižení totiž zařídilo českobudějovické sdružení Fak*Ta, které chtělo tímto neobvyklým způsobem upozornit na neutěšeně narůstající počet usmrcených lidí na českých silnicích.


„Hlavní příčinou jsme my sami, ve své podstatě nezodpovědní a zhrublí nevychovanci. Ztratili jsme respekt před bodovým systémem, protože ve své mentalitě máme něco jiného než dodržování zákonů – chladnokrevný kalkul a vypočítavost,“ uvedl hlavní organizátor akce Stanislav Mařík.


Na našem chování na silnici se podle něj odráží všeobecně nízká ohleduplnost a slušnost mezi lidmi, ale i společensky tolerované morální a etické poklesky, a zvláště v politice. „Když si to mohou dovolit politici, proč bychom si to nemohli dovolit také?“ domnívá se pak veřejnost.


Statistiky nehodovosti však hovoří jasně. Jen na Českobudějovicku se stalo v minulém roce 3414 dopravních nehod a zahynulo při nich celkem šestnáct lidí.
„Od prvního ledna do jedenáctého září se stalo 2169 dopravních nehod, zatímco v minulém roce za stejné období to bylo 2 468. Z hlediska následků byl ale letošek mnohem závažnější,“ upozornila okresní policejní mluvčí Regina Tupá.

Opilí řidiči jezdí už i dopoledne

Letos zemřelo na silnicích v českobudějovickém okresu už patnáct lidí, což je téměř totožné číslo, co za celý rok 2006, a dvakrát více než za stejné období loni, kdy zahynulo osm osob.


Nejvíce alarmující je ovšem fakt, že i přes zpřísněné postihy řidiči stále více usedají za volant automobilu po požití alkoholu.


„Oproti loňskému roku je to nárůst o třicet procent,“ uvedla Tupá s tím, že v současné době nejsou ani výjimkou případy, kdy policisté chytnou opilého řidiče i v odpoledních a dokonce i dopoledních hodinách.