Dvě smrtelné nehody ve dvou dnech se staly na jihočeských silnicích. Ve středu brzo ráno zahynul šedesátiletý chodec na silnici I/3 u Dynína na Českobudějovicku. Srazilo ho auto.

„Závažná dopravní nehoda se stala krátce po šesté ráno u budovy zemědělského družstva Dynín na 87. kilometru,“ řekl Jiří Matzner, mluvčí Krajské správy Policie ČR Jihočeského kraje.

„Dodávkový automobil Fiat, který jel směrem od Českých Budějovic na Tábor, zde srazil šedesátiletého chodce. Řidič uvedl, že muže na silnici vůbec neviděl.“

Začal brzdit teprve po nárazu, když uslyšel ránu. Mrtvé tělo muže, pocházejícího z Tábora, leželo nedaleko místa tragického střetu.
„Řidič po nehodě okamžitě zavolal policii,“ pokračuje Jiří Matzner.

Muž v nevýrazném oblečení zřejmě přecházel silnici a v ranním šeru ho řidič projíždějící dodávky přehlédl. „Kde přesně ke srážce došlo, zatím zjišťujeme,“ pokračuje Jiří Matzner. Policisté připouštějí, že na vině mohl být jak řidič, tak chodec.

Nebyl ve tmě vidět

Oběť přecházela silnici potmě. Další riziko, na které muž doplatil, bylo tmavé oblečení, kvůli kterému splýval s okolím a vozovkou.
Řidič prý měl pravděpodobně rozsvícena pouze potkávací světla. „Pokud jel vyšší rychlostí než šedesátkou, tak opravdu nemusel nic vidět a muže přehlédl,“ řekl Matzner.

Celková škoda je odhadována na osmdesát tisíc korun. Fiat měl poničenou pravou stranu, kryt motoru a čelní sklo.

„Z toho ale nelze přesně posoudit, zda dodávka zachytila chodce na kraji vozovky, či zda do něj narazila, ještě než stačil silnici přejít,“ dodal Jiří Matzner.