Na jihu Čech nově vzniklá akademie pro nejmenší, by neměla být jen o penězích, jako tomu je ve velkých světových závodech. „Chtěli jsme potlačit finance, což je v dnešní době dost složité," řekl otec obou závodníků Martin Smrž. Na rodiče se žádné velké nároky nekladou, chlapci musejí mít pouze své helmy, rukavice a boty, které se dají pořídit do 2000 Kč. Dále rodiče musejí zaplatit roční poplatek 5000 Kč a pak už přicházejí na řadu instruktoři a trenéři výuky jízdy na malém motocyklu. „Zatím jsme nakoupili čtyři minibiky značky Polini, které mají 6,5 koní. Pro někoho kdo na motorce nikdy neseděl je to dost, tudíž budeme motory předělávat tak, aby měly pouze 2 koně," dodal Martin Smrž.

Koloběh tréninků začne 7. května, kde budou děti rozděleny do skupin dle svých dovedností na malém motocyklu. „V Praze tuto akademii zaštiťuje Lukáš Pešek, takže jsme se dohodli, že uskutečníme koncem září malý závod proti pražské škole," s úsměvem vysvětluje rodičům Smrž.

Mladší z bratrů Matěj, kladl rodičům důraz na kvalitní oblečení a výstroj pro své ratolesti a zároveň je uklidňoval: „Kdyby zrovna vaše dítě nebylo úplně nejlepší závodník, tak nezoufejte, bude aspoň dobře připravené k autoškole a následně do hustého pr

Aleš Eder, 5 let.

ovozu dnešních silnic. Já sám jsem na motorce jel na silnice pouze 5x v životě."

Na všechny děti bude během tréninku dohlížet odborný lékař a musejí mít zaplacenou úrazovou pojistku, kt

erá činí 820 korun ročně. Mezi nadšenými byl i pětiletý Aleš Eder s tatínkem: „Fandíme velkým motorkám konkrétně Calu Crutchlowovi, jednou jsme se dokonce byli podívat na Kubu v Brně. V hospodě jsem nedávno dostal minibike, tak ho kluk hned zkusil a hrozně se mu to líbilo, tak jsme dnes tady."

Pokud se bude malým nadšencům dařit, mohou se někdy propracovat i na nejvyšší světovou úroveň, kde budou vydělávat velké peníze. „Jsem rád, že dnes někdo přišel, vždy je to pozitivní. Určitě by bylo horší kdybychom tu seděli sami. Bude záležet na tom kdo přijde příště, kolik rodičů to dnes odradilo či nikoliv," uzavřel dnešní den Matěj Smrž.