Zooložka hlubocké zoo Markéta Jariabková uvedla, že když na to ošetřovatelé přišli, losice už měla úplně rozhozené trávení a akutní zánět střev. "Jednalo se o krmivářskou chybu, ale ne z naší strany," zdůraznila. Podle ní pravděpodobně zvíře dostalo od návštěvníků nějaké pečivo či sušenky.

Zooložka hlubocké zoo Markéta Jariabková uvedla, že když na to ošetřovatelé přišli, losice už měla úplně rozhozené trávení a akutní zánět střev. "Jednalo se o krmivářskou chybu, ale ne z naší strany," zdůraznila. Podle ní pravděpodobně zvíře dostalo od návštěvníků nějaké pečivo či sušenky."Před deseti lety se u nás stal podobný případ, který vedl k úhynu losa, kterého návštěvníci nakrmili takzvaným knäckebrotem.

Tentokrát byla smrt rychlejší, ale stejně doprovázená křečemi a bolestmi," dodala.Přivolaný veterinární lékař diagnostikoval těžkou koliku doprovázenou naprostou zástavou činnosti zažívacího traktu a počínajícím oběhovým selháním.

V Jihočeské zoologické zahradě se smějí krmit zakrslé kozičky (na snímku) a kapři granulemi z automatů. Jakékoliv jiné krmení zvířat je zakázáno. Bohužel to ne všichni návštěvníci respektují.
V hlubocké zoologické uhynuli dva beránci kvůli nezodpovědnosti návštěvníků

"Zvíře trpělo velkými bolestmi a nereagovalo ani na ošetřovatele. Losice pouze ležela a kopala kolem sebe. Z nozder a z tlamy jí vytékaly bachorové tekutiny, které již podle zápachu naznačovaly, že došlo k masivnímu poškození trávicí soustavy," popsalo vedení Zoo Hluboká na instagramu.

Provedená pitva kromě jiného potvrdila těžký krvavý zánět tenkých střev a předního úseku tlustého střeva toxického původu. "Zánět byl vyvolán působením nevhodné potravy, neodpovídající vybalancované krmné dávce běžně podávané chovateli. To znamená, že zvíře bylo nakrmeno zcela nevhodným krmivem, pravděpodobně pečivem či sušenkami," pokračuje  se v tiskové zprávě s tím, že losi jsou zvířata na kvalitu potravy velice citlivá, v podstatě se jedná o potravní specialisty se zaměřením na listy a větvě měkkých dřevin, včetně borovice a smrku.

Velbloudí farma Záhostice u Chýnova a chovatelka Žaneta Krátošková.
Krmení zvířat je smutný zlozvyk, kolik jich ještě přijde zbytečně o život?

Jakákoliv nevhodná změna v krmení vede k trávicím problémům! Nejnebezpečnější je pro zvířata nakrmení zcela nevhodnými lidskými potravinami.Během pitvy se zároveň ukázalo, že samice byla zhruba v polovině březosti, a čekala dvojčata. Její pohlavní cesty byly zcela v pořádku. Pravděpodobně by tedy bez problému mláďata porodila.

Tento čin způsobil nejen chovatelskou ztrátu, ale psychickou újmu, a to jak chovatelům, tak i zbylým obyvatelům losí expozice.I přes opakované informování veřejnosti a neustálou osvětu o nekrmení zvířat v zoologických zahradách podle Markéty Jariabkové k těmto incidentům nejenom v hlubocké zoo dochází opakovaně. Například před dvěma týdny v zoo někdo naházel pečivo a knedlíky do expozice bahňáků.