Lidé z podpůrného spolku, který výstavbu organizuje, byli připraveni pracovat i přes noc, napsal deník PNP. Tak ještě v úterý přiřezával sochař na místě motorovou pilou velké ledové kvádry a zabudovával je do čelní stěny kostelíku. Do bloků byly zaumisťovány modré svítivé pásky k prozáření stěny zevnitř. Práce pokračovaly i na věži vysoké sedmnáct metrů.

Zhruba dvacet pomocníků dále upravovalo ještě jednou stěny stavby. „Do poslední chvíle ale není jisté, zda do zahájení bude hotov i vnitřek, například oltář,“ poznamenává pasovský list. Přípravný výbor se měl k otevření vnitřku pro veřejnost spontánně rozhodnout až při večerním zahájení.

Čilá „socka“

Prostředky linecké veřejné hromadné dopravy najely letos 8,7 milionu kilometrů, tedy asi 200krát kolem zeměkoule, napsal deník OÖN. Svezly 99,5 milionu cestujících, z nichž 24,8 milionu využilo tramvaje č. 1. Personál společnosti odsloužil do včerejška celkem 636 591 hodin.

Volají za jízdy

Pokuty za telefonování za volantem zaplatilo letos 20 000 hornorakouských řidičů. „Takové odvádění pozornosti od řízení je srovnatelné s ovlivněním 0,8 promile alkoholu,“ upozorňuje Dopravní klub Rakouska. Podle něj je telefonování při řízení stále častěji příčinou dopravních nehod. „Zatím co v roce 2005 to bylo jen v sedmi procentech havárií, letos je to už dvanáct procent,“ píše deník OÖN. Podle expertů je prý přitom jedno, zda jde o hovory s telefonem u ucha nebo přes hands free. „Studie z USA ukazují, že i při hovorech přes reproduktory stoupá riziko nehody o čtyřnásobek,“ uvedl list.

Dopravní klub Rakouska proto usiluje o naprosté vyloučení užívání telefonů v automobilech a zostřenou kontrolu tohoto zákazu. Deník připomíná, že ročně zemře na rakouských silnicích kvůli odvedení pozornosti řidičů šedesát lidí. Je příčinou dvanácti procent všech nehod. Telefonování za jízdy přitom přiznává 38 procent řidičů. 30 procent čte SMS, 10 procent je dokonce píše za jízdy.

Zbrojí na silvestra

Čtvrtina Rakušanů se chystá k ohňostrojům na silvestra. „Vedle raket jsou stále žádanější ohňostrojové baterie, tzv. cake boxy,“ píší OÖN. Kolem deseti tisíc prodejních míst dělá každoročně mezi Vánocemi a silvestrem obrat více než deset milionů eur. Odhady pro letošek jsou prý ale vzhledem k nepříznivému ekonomickému vývoji spíše nižší.