S problémy se ráno potýkali například cestující linkových autobusů z Borovan a Ledenic 
do krajského města. Spoj v půl deváté dorazil na nádraží 
s přibližně dvacetiminutovým zpožděním. „V Ledenicích se přede mnou sekl v kopci zahraniční kamion a teprve teď ho vytáhli," vysvětloval řidič autobusu a omluvně krčil rameny.
Podle budějovické policejní mluvčí Reginy Tupé se na Budějovicku stalo do odpoledne hned 15 nehod. „Tři z nich byly se zraněním," doplnila mluvčí.

V jedné z kolizí na kluzké vozovce figuroval i sypač silničářů. „Ujelo mu to u Štěpánovic a narazil do osobního auta," naznačil ředitel českobudějovického závodu Správy a údržby silnic Petr Brom.

V terénu měli cestáři všech 35 vozidel. „Díky tomu, že sníh padal pozvolna a není ho více než pět centimetrů, nebyly s údržbou  silnic žádné komplikace. Tradičně hůře sjízdný byl ráno Lišovský práh, ale během tříhodinové kontroly jsem nenarazil na úsek, kde by byl nějaký problém," informoval v úterý po poledni Brom přímo z terénu.

Se zpožděním se museli smířit cestující na linkách městské hromadné dopravy 
v Českých Budějovicích. „Žádný velký problém nenastal, ale provoz v ranní  špičce byl citelně pomalejší, řidiči obecně jezdili opatrně, a to se odrazilo i na zpoždění spojů," vysvětloval mluvčí dopravního podniku Radek Filip.

Třebaže všechny vozy městské hromadné dopravy mají pneumatiky určené na zimní provoz, autobusu na prodloužené lince č. 7 do Vrábče  krátce  po 10. hodině nestačily. „Sjízdnost tamní komunikace byla problematická a spoj až do cíle nedojel," upřesňuje 
s omluvou cestujícím Radek Filip.

Pro děti radost, pro řidiče starost

Sníh v úterý ve větší míře dorazil i do Českých Budějovic. Řidiče sice přinutil ubrat plyn, ale jinak větší komplikace nezpůsobil.

Obvyklý zimní problém brali řidiči s nadhledem. „Cesta autem je sice o něco pomalejší, je to ale mnohem větší zábava," pousmál se čtyřiadvacetiletý student Petr Šimon z Českých Budějovic. Dodal, že důležitá je kvalitní práce silničářů. „Ráno byla doprava celkem klidná," uznal mladý muž, ale doplnil, že se mu nezdá, že by se silničáři zvlášť vyznamenali. Pohodu na vozovkách připočetl Šimon hlavně opatrnosti řidičů.

Vozovky v krajském městě a jeho blízkém okolí, a to i ty, které bývají v zimním období oříškem zejména pro  vozy MHD ,  tentokrát plynulé jízdě nebránily, jen ji zpomalovaly. Společnost .A.S.A., která má v Budějovicích zimní údržbu většiny vozovek i chodníků na starosti, se do úklidu pustila už v jednu hodinu ráno, kdy dispečer zaregistroval začínající sněžení. „V terénu je od té doby nepřetržitě devět vozidel a četa pracovníků na ruční metení. Výborně funguje spolupráce s městskou policií a dopravním podnikem, od kterých dostáváme hlášení o problematických úsecích," pochválila si mluvčí společnosti Marie Mocková.

Sněžení či náledí může řidiče potrápit i v následujících dnech. Podle okresního šéfa silničářů Petra Broma nelze předem říct, na jakých komunikacích může nastat problém.

„Srážky mají v poslední době charakter podobný letním přívalovým dešťům, třeba jen na malém území udeří krátkodobá, ale silná vánice. V takových případech ale nestačí dostatečně zapůsobit ani předsypaná sůl a řidiče může překvapit nebezpečně kluzká břečka," varuje Brom.